Ryanair oznámil rekordní pololetní zisk, začne pravidelné vyplácet dividendy

06.11.2023 12:22 - EvropaRyanair Holdings dnes oznámil výsledky hospodaření za první pololetí svého finančního roku (ke konci září 2023). Tržby v uvedeném období vzrostly o 30 % na 8,58 miliardy eur. Zisk po zdanění vzrostl o 59 % na 2,18 miliardy eur. Jedná se o nejvyšší zisk za pololetí v dosavadní historii firmy. K rekordním výsledku přispěla silná poptávka po letech a s tím související růst cen letenek, které kompenzovaly vyšší náklady na palivo.

Ryanair - Boeing 737 MAX (foto: Boeing)

Společnost zaznamenala silný zájem cestujících v období Velikonoc, které připadly na první čtvrtletí jejího finančního roku, a dále samozřejmě v průběhu letních měsíců. Počet cestujících přepravených v prvním pololetí meziročně vzrost o více než 11 % na celkových 105 milionů. Vytížení letadel dosáhlo vysokých 95 %. Za druhé čtvrtletí, jež zahrnuje letní měsíce, vzrostl meziročně zisk po zdanění o 26 % na 1,72 miliardy eur.

Silný zájem po cestování vedl k růstu cen letenek o 24 %, přičemž průměrná cena tarifu dosáhla v září výše 58 eur. Vedlejší příjmy vzrostly o 14 % a činí průměrně 23,70 eur na cestujícího

Ryanair plánuje poprvé ve své historii začít vyplácet pravidelně dividendy. V únoru 2024 by mělo na výplatu dividend jít 200 milionů eur, v září 2024 pak dalších 200 milionů eur. Již dříve společnost vyplácela dividendy, nicméně se jednalo o jednorázové výplaty.

Ryanair výrazně zrychlil svůj růst s koncem pandemie koronaviru, kdy se společnosti dařilo dále expandovat a posilovat svou pozici. Podle mínění managementu budou spotřebitelé přes růst nákladů dále utrácet za cestování.

Témata