Ryanair otevře základnu v Katovicích

15.03.2019 - EvropaNízkonákladová aerolinie Ryanair včera oznámila, že ještě letos zřídí základnu v polských Katovicích. Nová základna má zahájit provoz se začátkem zimního letového řádu 2019/20. Irská aerolinie plánuje, že v Katovicích bude zatím bázovat dva letouny Boeing 737-800.

Letoun Boeing 737 společnosti Ryanair na letišti v Katovicích (foto: Katowice Airport)

Spolu s ohlášením nové základny Ryanair oznámil otevření dvanácti nových linek z Katovic. Společnost bude nově létat z tohoto polského města do Boloni (2x týdně), Brindisi (2x týdně), Catanie (2x týdně) Corku (2x týdně), Dortmundu (10x týdně), Göteborgu (2x týdně), Kyjeva-Borispolu (4x týdně), Kolína nad Rýnem (3x týdně), Manchesteru (3x týdně), Milána-Bergama (2x týdně), Osla (3x týdně) a Pafosu (1x týdně). Celkem tak bude v této zimní sezóně provozovat 17 pravidelných linek z Katovic.

Ryanair létá na katovické letiště od roku 2007, kdy zahájil lety z Dublinu. O rok později pak otevřel do Katovic linky z Londýna a Birminghamu. Později aerolinie svou přítomnost v Katovicích přiliš nerozšiřovala, a tak na místním letišti dominovala nízkonákladová společnost Wizz Air. Samotný Ryanair se dosud více soustředil na lety z nedalekého Krakova. Na podzim však Wizz Air oznámil otevření základny v Krakově a výrazné rozšíření letů z tohoto polského města. Nyní Ryanair učinil protitah a otevírá základnu v Katovicích.

Letiště Katovice - Terminál A (foto: Katowice Airport)

Obě nízkonákladové aerolinie si zatím budou konkurovat v Katovicích jen na několika trasách. Přímo se střetnou na linkách do Dortmundu, Kolína nad Rýnem, Kyjeva, Londýna, Milána-Bergama a Osla.

Rozšíření letů Ryanair z Katovic dále zvýší atraktivitu tohoto letiště i pro české cestující z Ostravska. Naopak v Ostravě společnost svou nabídku v posledních měsících redukuje. Ryanair ve svém letním letovém řádu již nepočítá s linkou spojující Ostravu s Bergamem a na podzim plánuje snížit počet letů na své pravidelné lince z Ostravy do Londýna.

Štítky