Ryanair obnoví v Irsku vnitrostátní spojení mezi Kerry a Dublinem

21.07.2021 - EvropaHrabství Kerry na jihozápadě Irska je necelých 300km a 3,5 hodiny jízdy autem vzdálené od hlavního města, Dublinu. Jedná se o jednu z nejchudších a nejméně lidnatých částí Irska. Největší město Tralee má jen necelých 24.000 obyvatel. Jižně od něj leží místní letiště Kerry s IATA kódem KIR.

Irská vláda ve snaze regionu pomoci vypsala dotace pro dopravce formou Public Service Obligation (PSO), který by zajistil spojení mezi hlavním městem a letištěm v Kerry. V lednu 2018 tyto dotace získal Stobart Air, který linku létal pro Aer Lingus Regional. 11 června 2021 však Stobart Air oznámil ukončení činnosti a provozu veškerých linek provozovaných pro Aer Lingus Regional, včetně linky Kerry-Dublin provozovanou letadlem ATR-72. Aer Lingus tuto ztrátu zatím nebyl schopen plně nahradit, a tak se spojení Kerry-Dublin dosud nelétá.

Nyní však přišel s novou linkou Dublin-Kerry-Dublin č. FR6691 resp. FR6692 Ryanair. Od 28.července tak plánuje denně let ve 12:05 z Dublinu s příletem v Kerry v 13:00, odletem ve 13:25 a příletem do Dublinu ve 14:20. Létat má plně na komerční bázi, bez státní dotace.

letiště v Kerry (foto: Nigel Cox, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0 )

Ryanair není pro letiště v Kerry nováčkem. Mezi lety 2008 a 2011 dokonce sám dotovanou linku Kerry-Dublin provozoval. Poté se však v Kerry soustředil na komerční spoje. Před pandemií tak obsluhoval z Kerry přímým letem destinace v Londýně (a to hned 2 letiště - Standsted a Luton), Frankfurt-Hahn, Berlín, Alicante, Manchester a Faro. Zejména díky letům Ryanairu překonalo letiště v Kerry před pandemií metu 350.000 pasažérů ročně. S tím jak od pondělí 19.7. irská vláda začala s uvolňováním restrikcí v mezinárodním cestování, plánuje tyto linky Ryanair v průběhu příštích týdnů/měsíců znovu z Kerry rozlétat. S výjimkou Alicante a Londýna, které jsou již nyní v provozu.

Boeing společnosti Ryanair na letišti v Kerry po příletu z Londýna-Lutonu (zdroj: Graham Horn, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata