Ryanair i Wizz Air přidávají lety do Lodže

22.09.2022 - EvropaLodž (Łódź) je čtvrté největší město Polska se 670.000 obyvateli. Město spojené s textilním průmyslem bylo od 90tých let minulého století značně postižené odlivem obyvatelstva. V roce 1990 mělo město ještě 848.000 obyvatel. Lodž až teprve nyní začíná konečně těžit ze své výhodné polohy v centru Polska, západně od hlavního města Varšavy. Pociťuje také zlepšení polské dopravní infrastruktury. Lodž se postupně se stává oblíbeným polským centrem světových IT společností, za mnohé z nich jmenujme Infosys nebo Dell. V budoucnu má navíc právě mezi Lodží a Varšavou vyrůst nové polské centrální letiště spojené podle plánů s ostatními polskými městy vysokorychlostní železnicí. To může být dalším impulzem k růstu významu města.

železniční nádraží Fabryczna v Lodži, květen 2017 (autor: Sebastian Glapinski, Wikimedia Commons)

Lodž je vzdálena jen 130km a necelou 1,5 hodiny jízdy od varšavského letiště Fréderica Chopina. Právě blízkost největší základny národního dopravce Polska, LOTu, vede k tomu, že letiště Władysława Reymonta v Lodži bylo dosud relativně přehlíženo leteckými společnostmi. Výkony letiště dosahovaly před pandemií jen kolem čtvrtmiliónu pasažérů ročně. Lodž dosud obsluhoval 2 celoročními linkami Ryanair (6x týdně do Londýna-Stanstedu a 2x týdně do Dublinu). Válka zhatila lety z Lodže do Lvova a Kyjeva ukrajinskému dopravci SkyUp. Letní sezónní linky Ryanairu, Enter Airu a Pegasus Airlines letos nabízely destinace jako Antalya, Burgas, Heraklion a Rhodos.

Ryanair však nově z Lodže plánuje od zimního letového řádu létat také do Alicante (2x týdně), Bruselu-Charleroi (2x týdně) a Milána-Bérgama (3x týdně).

Wizz Air na rozšíření nabídky Ryanairu reaguje příchodem své linky z Lodže do Londýna-Lutonu. Létat má 2x týdně od 13.12.2022. Podobně přidá Wizz Air z Lutonu lety 2x týdně i do 230km a 2,5 hodiny jízdy vzdálené Bydhošti.

Témata