Ruzyňské letiště rostlo v dubnu téměř o 30 procent

22.05.2017 - Česká republikaLetiště Václava Havla Praha zaznamenalo v dubnu podle zveřejněných přepravních výsledků skokový nárůst počtu odbavených cestujících o 29,1 procent. Letiště ve čtvrtém měsíci odbavilo celkem 1,232 mil. cestujících, což bylo o 279 tisíc pasažérů více než ve stejném měsíci loňského roku. Vysoký růst byl částečně způsoben velikonočními svátky, které v loňském roce připadly na konec března, letos pak na polovinu dubna. Přesto je dynamika růstu ruzyňského letiště letos velmi vysoká: za první čtyři měsíce roku letiště již odbavilo 3,943 milionu cestujících, což bylo téměř o 22 procent více než ve stejném období před rokem.

Tahounem růstu jsou pravidelné linky, kterými cestovalo v dubnu o 31,6 procenta více cestujících než před rokem. Za první čtyři měsíce letošního roku činil nárůst 23,7 procent. Naopak charterové lety zaznamenávají zatím pokles: v dubnu jimi cestovalo o 28,4 procenta cestujících méně, za první čtyři měsíce činil pokles až 30 procent. V dubnu mírně klesl o 1,73 procenta objem odbaveného nákladu, nicméně cargo zaznamenalo v období leden - duben růst o 12,8 procent.

Letiště Václava Havla Praha
Letiště Václava Havla v Praze (foto: Hynek Moravec/Wikipedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Z dubnové statistiky ruzyňského letiště vyplývají některé další zajímavé detaily. Zatímco počet cestujících vzrostl o 29,1 procent, počet pohybů jen o 6,8 procent a celková vzletová hmotnost letadel o 14,9 procent. Jinými slovy, růst byl zejména zajištěn vysokou obsazeností letadel na pravidelných linkách a nasazováním větších letadel.

V meziročním srovnání zaznamenaly vysoký růst první tři nejčastěji využívané destinace z pražského letiště: Moskva-Šeremětěvo (+ 24 %), Paříž-CDG (+ 23%) a Amsterdam (+ 17 %). K nim se připojuje na čtvrté pozici Dubaj, která meziročně zaznamenala růst počtu přepravených cestujících o téměř 39 procent. Kompletní statistiku Letiště Václava Havla za duben naleznete zde.

Témata