Rumunské město Oradea zakládá vlastní aerolinii

06.10.2021 - EvropaZlepšit letecké spojení města Oradea (česky též Velký Varadín), přilákat investory a turisty je cílem nové rumunské regionální aerolinie Air Oradea. Společnost formálně zakládá město Oradea, které v ní bude mít 60% podíl, a župa Bihor, v níž město leží, jež bude držet 40% podíl.

Starosta města Orade Florin Birta a Ilie Bolojan, předseda rady župy Bihor (foto: město Oradea)

Provoz by měl být zahájen na jaře 2022 a pro začátek se počítá s linkou Oradea - Bukurešť, na které by společnost létala v pracovních dnech třikrát denně a o víkendu dvakrát denně. Později je plánováno otevření linek na důležitá evropská letiště, které mají zlepšit dostupnost města pro zahraniční návštěvníky. Provoz by měl být zajišťován dvěma letouny pro 75 cestujících. Rozhodnutí o typu letadla má být učiněno během podzimu.

Město Oradea leží jen 60 kilometrů od maďarského Debrecínu, kde se na místním letišti etablovala nízkonákladová aerolinie Wizz Air, která zde má malou základnu. Samotné letiště v Oradea má pravidelné letecké spojení s Bukureští zajišťované rumunskými společnostmi TAROM a Blue Air. Od loňského prosince létá do Oradea opět Ryanair, který zajišťuje spojení s Londýnem-Stansted, Bergamem, Boloňou a Düsseldorfem-Weeze.

Terminál pro cestující na letišti v Oradea (foto: Oradea Airport)

Témata