Qatar Airways má zájem o podíl ve Virgin Australia

29.06.2024 13:01 - Asie & AustrálieLetecká společnost Qatar Airways jedná o získání podílu v australské aerolinii Virgin Australia, kterou v současnosti zcela kontroluje investiční firma Bain Capital. Australská média tento týden informovala, že Qatar Airways má zájem o 20% podíl. Podle nich by kapitálový vstup katarského dopravce do Virgin Australia mohl být oznámen příští týden.

Virgin Australia jsou v současnosti druhou největší australskou aerolinií a na domácím trhu je hlavním konkurentem společnosti Qantas. Na začátku pandemie koronaviru v dubnu 2020 Virgin Australia vstoupila do dobrovolné nucené správy. Během ní správce aerolinii prodal firmě Bain Capital. Ta provedla restrukturalizaci a upravila obchodní model směrem k hybridní letecké společnosti.

Boeing 737 MAX 8 společnosti Virgin Australia (foto: Robert Myers/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0 au)

Pod vedením Bain Capital se Virgin Australia začalo opět dařit. V říjnu 2023 společnost oznámila, že se po 11 letech opět vrátila k ziskovému hospodaření. V současnosti se flotila Virgin Australia skládá z 91 letadel Boeing 737 verzí 737-700, 737-800 a 737 MAX 8. Vedle vnitrostátních linek společnost létá na Nový Zéland, Fidži, Vanuatu, do Indonésie a Japonska.

Austrálie je pro Qatar Airways důležitým trhem. V loňském roce australská vláda zablokovala další expanzi společnosti v Austrálii. Vedle ochrany domácích Qantas to bylo také důsledkem komplikací ve vztazích mezi Austrálii a Katarem. Právě získání podílu ve Virgin Australia by umožnilo Qatar Airways oklikou rozšířit svou působnost na australském trhu. Dá se totiž očekávat, že obě letecké společnosti by prohloubily vzájemnou spolupráci.

Mapa linek společnosti Virgin Australia (zdroj: flightconnections.com)

Qatar Airways je známý svými investicemi do dalších leteckých dopravců. Společnost je největším akcionářem (25,1% podíl) skupiny IAG, jejíž součástí jsou společnosti British Airways, Iberia, Aer Lingus a Vueling. Katarský dopravce má také menší podíly ve společnostech LATAM Airlines, Cathay Pacific a China Southern Airlines. V brzké době by měl být oznámen vstup Qatar Airways do africké společnosti Rwandair, v níž má získat 49% podíl.

Témata