První let z nového letiště BER bude směřovat do Londýna

13.10.2020 - EvropaNové berlínské letiště s IATA kódem BER s dlouhým názvem "mezinárodní letiště Berlín Brandeburg Willyho Brandta" bude od 30. října 2020 postupně uváděno do provozu. Jako první se sem začnou stěhovat letecké společnosti Easyjet a Lufthansa. Od 14 hodin 30. října 2020 začnou první letadla obou společností přistávat na nové letiště. Od 19 hodin převede Easyjet na nové letiště veškerý svůj provoz, který dosud přistával na berlínské letiště v Tegelu (TXL).

Den poté, dne 1. listopadu, v 6:45 je z letiště BER také plánován první odlet pravidelné linky s cestujícími - podle ředitele letiště Engelberta Lütke-Dalrupa má jít o linku společnosti Easyjet do Londýna. V průběhu listopadu mají s pozvolným útlumem na letišti Tegel přecházet na nové letiště BER postupně další a další letecké společnosti. Například Air France má poslední let na Tegel plánován na 8. listopadu.

Dříve do detailu naplánovaný postupný start letiště BER však nakonec nebude tak náročný, jak se původně plánovalo - pandemie koronaviru pořádně proškrtala i pravidelná letecká spojení do Berlína. Její důsledky tak dělají vrásky majitelům nového letiště, kterými jsou město Berlín, spolková země Brandebursko a spolková republika Německo. Z původních plánů, že letiště v roce 2021 uvítá 18 miliónů cestujících a nejpozději se v letech 2023-24 dostane do zisku tak zřejmě sejde. K překlenutí propadu v souvislosti s pandemií tak zastupitelé státu slíbili letišti poskytnout kromě dříve slíbené sumy 375 miliónů eur také půjčku ve výši 552 miliónů eur. Tím však nemusí být veškerým státním výdajům konec. Letiště BER budou v listopadu tvořit dva nové terminály označované jako T1 a T2 plus vzdálenější budova bývalého letiště Schönefeld (SXF) - nově označovaná jako terminál T5 letiště BER. Podle současných plánů měla po letošním otevření letiště následovat výstavba terminálu 3, jehož uvedení do provozu bylo původně plánováno na zimní sezónu 2025/26. Je však možné, že vzhledem k aktuálním propadům počtu cestujících nebude dodatečná kapacita terminálu 3 tak brzy nutná a dojde k posunutí nebo rozvolnění jeho výstavby.

orientační plán letiště BER, červen 2020 (foto: CellarDoor85 / Wikimedia Commons, CC-BY-4.0)

Témata