Příčinou havárie MS804 společnosti Egyptair byl požár v kokpitu vzniklý ze zapálené cigarety

02.05.2022 - AfrikaHavárie Airbusu A320 letecké společnost Egyptair v roce 2016 nebyla způsobena teroristickým útokem, jak dosud tvrdily egyptské úřady. Letoun registrace SU-GCC, který letěl 19. května 2016 na lince MS804 z pařížského letiště Charlese de Gaulla do Káhiry, se v noci zřítil do Středozemního moře přibližně 200 kilometrů od egyptského pobřeží. Při havárii zahynulo 56 cestujících, 3 bezpečnostní agenti a 7 členů posádky.

Italský deník Corriere della Sera minulý týden přinesl informace, ze zprávy, kterou vyšetřovatelé zaslali pařížskému soudu. Podle ní byla havárie airbusu způsobena požárem v pilotní kabině v cestovní výšce 37000 stop (11277 metrů).

Airbus A320, který havaroval na letu MS804, na archivním snímku z roku 2011 (foto: Mehmet Mustafa Celik/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Samotný požár způsobila souhra dvou faktorů. Z jedné kyslíkové masky, kterou mají piloti v kabině unikal kyslík poté, co došlo k její vyměně tři dny před havárií a ventil byl v nesprávné poloze. Během letu si jeden z pilotů zapálil cigaretu, což způsobilo vzplanutí unikajícího kyslíku a požár, který se rychle rozšířil v kokpitu, vedl ke ztrátě kontroly nad letadlem. Samotné kouření pilotů během letu nebylo u společnosti Egyptair v té době zakazáno

Egyptští vyšetřovatelé několik měsíců po havárii uvedli, že u několika obětí nalezli stopy výbušnin. Příslušný egyptský úřad pro vyšetřování leteckých nehod následně případ uzavřel s tím, že šetření spadá do pravomoci jiných státních orgánů. Egypt tak nikdy ani nezveřejnil závěrečnou zprávu k této havárii. Ta by podle mezinárodních zvyklostí měla být zveřejněna do jednoho roku od havárie.

Francouzský úřad pro vyšetřování leteckých nehod BEA se havárií rovněž zabýval vzhledem k tomu, že letoun startoval z pařížského letiště a při havárii zahynulo dvanáct francouzských občanů. V rozporu se závěry Egypťanů francouzští vyšetřovatelé již v roce 2018 uvedli, že nejpravděpodobnější hypotézou je, že v pilotní kabině v cestovní výšce vypukl požár, který se rychle rozšířil. Později si pro vyšetřovací spisy BEA přišla policie, která začala konat. Nyní by měl havárii letounu Egyptair řešit francouzský soud.

Témata