Pražští zastupitelé schválili výstavbu paralelní dráhy na Letišti Praha. Pro byly ANO, ODS a TOP 09.

18.12.2020 - Česká republikaPraha souhlasí s výstavbou paralelní dráhy na pražském letišti. Pražští zastupitelé na svém čtvrtečním zasedání projednávali plánované rozšíření Letiště Praha.

Rada Hlavního města Prahy na svém zasedání 7. prosince vyjádřila nesouhlas s výstavbou paralelní dráhy a další projednávání tohoto záměru podmínila dopracováním chybějících podkladů. Ve čtvrtek pražští zastupitelé schválili návrh Petra Hlaváčka z TOP 09, aby toto nesouhlasné stanovisko rady bylo zrušeno. Pro hlasovali zastupitelé koaliční TOP 09 a opoziční ANO a ODS. Proti návrhu byli koaliční Piráti, Praha Sobě a STAN.

Umístění paralelní dráhy na pražském ruzyňském letišti (zdroj: prezentace Letiště Praha)

Zastupitelé spojili svůj souhlas s několika podmínkami, které jsou součástí usnesení. Jedná se o dodání chybějících podkladů, zhodnocení dopadů stavby a dále o urychlenou výstavbu železničního spojení letiště s centrem města a zrušení nočního provozu letiště po uvedení nové dráhy do provozu.

V čele odpůrců výstavby dráhy je náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček, který je zároveň starostou Lysolají. Proti výstavbě jsou starostové Suchdola, Nebušic, zástupci některých institucí jako je Česká zemědělská univerzita nebo ZOO Praha. Radě a zastupitelstvu Prahy byla rovněž doručena petice proti plánovanému rozšíření Letiště Praha, kterou podepsalo zhruba 1200 občanů.

Hlavními argumenty odpůrců je, že výstavbou nové dráhy dojde ke zvýšení hlukové a emisní zátěže v příslušných částech Prahy a rovněž dojde k dalšímu nežádoucímu nárůstu turistického ruchu na úkor obyvatel Prahy. Odpůrci dále argumentují tím, že výstavbou dráhy se letecký provoz přiblíží o 1,5 kilometrů přiblíží obydleným částem Prahy, zatímco současným trendem je, že nová letiště se budují dále od měst. Podle odpůrců nová dráha vlastně ani není potřeba s poukazem na londýnské letiště Gatwick, které odbaví s jednou dráhou 46 milionů cestujících.

Na čtvrtečním zasedání zastupitelé rovněž schválili vedení trasy železnice, která spojí centrum Prahy s letištěm a Kladnem. Vybrána byla jižní varianta, která bude mezi Dejvicemi a Veleslavínem vedena tunelem pod Střešovicemi.

Nová podoba železniční stanice Praha - Veleslavín (foto: SŽDC)

Štítky