Praha a Poznaň budou mít přímé letecké spojení

05.12.2023 14:03 - Česká republikaNízkonákladová aerolinie Ryanair dnes odpoledne dala do prodeje letenky na svou další linku z Prahy. Irský dopravce plánuje od 1. dubna 2024 pravidelně létat z Prahy do polské Poznaně. Nová linka bude provozována dvakrát týdně letadly Boeing 737.

Odlety z Prahy budou vždy v pondělí ve 14:35 a ve čtvrtek 13:55. Délka letu podle zveřejněného letového řádu přesně jedna hodina. V opačném směru budou odlety z Poznaně v pondělí ve 13:10 a ve čtvrtek ve 12:30.

Historické centrum polské Poznaně (foto: PTO)

Nová linka bude znamenat značné urychlení při cestách do tohoto polského města. Vzdálenost Prahy a Poznaně je jen 310 kilometrů, cesta autobusem však trvá šest a půl hodiny, vlakem pak až osm a půl hodiny. O něco rychleji, za pět a půl hodiny, lze zvládnout cestu autem.

Nyní nabízí Ryanair nejlevnější letenky mezi Prahou a Poznaní za 1039 korun, zpáteční cestu tak lze zrealizovat za 2078 korun. Jedná se však o lety s malým baťůžkem, který se musí vejít pod sedadlo. Pro lety s běžným příručním zavazadlem do 10 kilogramů je potřeba přičíst 553 korun za jeden let, se zapsaným zavazadlem do 20 kilogramů pak 836 korun za let. Dá se očekávat, že Ryanair nabídne akce, v rámci kterých bude možné zakoupit letenky levněji.

V minulosti létala mezi Prahou a Poznaní krátce česká společnost Central Connect Airlines (CCA). Lety byly zahájeny v roce v lednu 2011 a ukončeny v říjnu téhož roku. Lety do Poznaně byly provozovány v code-sharingu s ČSA. V roce 2015 pak chtěly začít ČSA létat z Prahy do Poznaně. Plánovány byly čtyři lety týdně s ATR. Přestože letenky byly již v prodeji, linka nakonec nebyla ani zahájena.

Boeing 737-800 na ploše poznaňského letiště (foto: Port Lotniczy Poznań-Ławica)

Témata