Portugalský palubní personál easyJetu stávkuje

22.07.2023 09:20 - EvropaTéměř všichni zaměstnanci palubního personálu společnosti easyJet v Portugalsku včera zahájili pětidenní stávku za zvýšení svých mezd. Letos již třetí v pořadí stávka, tentokrát od 21. do 25. července, má přimět společnost easyJet, aby zvýšila portugalské mzdy.

Toto navýšení by mělo zaměstnancům alespoň kompenzovat prudce rostoucí životní náklady, uvedl mluvčí odborového svazu SNPVAC, Ricardo Penarroias. Penarroias nevyloučil další stávky v nadcházejících měsících, pokud jednání se společností nepokročí. Dodal, že "jeho francouzští, němečtí a švýcarští kolegové z palubního personálu, kteří vydělávají o 70 až 100 % více než Portugalci, dostali lepší mzdy až poté, co několikrát stávkovali".

Společnost Easyjet uvedla, že je "nesmírně zklamaná, že SNPVAC plánuje nové stávkové akce", protože navrhla průměrné zvýšení mezd v příštích třech letech o 21 %, což považuje za spravedlivé. Odbory však s tímto návrhem nesouhlasí podle mluvčího odborů je "návrh společnosti je zjevně nedostatečný".

Chaosu na portugalských letištích se podařilo společnosti easyJet alespoň v pátek vyhnout, neboť zrušila do Portugalska přes dvě třetiny původně plánovaných letů.


letadla společnosti easyJet na letišti v Lisabonu, srpen 2016 (autor: Albert Lugosi, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata