Portugalská vláda rozhodla o stavbě nového obřího letiště u Lisabonu

21.05.2024 16:15 - EvropaCentrálně umístěné letiště Humberta Delgada v Lisabonu obklopené čtvrtí Portela se postupně stalo limitujícím faktorem pro růst turismu v Portugalsku i pro další růst domácího vlajkového dopravce TAP Air Portugal. I přes plánované stavební úpravy nelze jeho kapacitu zvětšit než na 45 pohybů letadel za hodinu a odbavit na něm o mnoho více než 39 miliónů cestujících ročně. Tato čísla má dosáhnout letiště v Lisabonu dle odhadů jeho provozovatele v roce 2030.

Proto též jak nízkonákladoví dopravci, kteří v Lisabonu musí bojovat o drahé sloty, stejně jako francouzský provozovatel portugalských letišť, společnost Vinci, v minulosti mnohokrát lobovali za co nejrychlejší otevření alternativního letiště na druhé straně řeky Tejo. Nejlépe namísto stávajícího vojenského letiště u Montija, vedle něhož v těsné blízkosti končí přes řeku Tejo obří most Vasca de Gamy. Toto letiště by totiž trvalo nejkratší dobu přestavět na letiště civilní. Jenže těsné sousedství ptačí rezervace a blízkost obytných čtvrtí - to byly faktory proti plánu otevření velkého letiště právě zde. Řešení se tak našlo o několik kilometrů východněji, kde je uprostřed lesů východně u obce Alcochete v současnosti umístěn uzavřený vojenský výcvikový prostor a vojenská střelnice.

Minulý týden vláda Portugalska rozhodla, že tento vojenský prostor ve dvou fázích přestaví na nové největší letiště Portugalska. V první fázi by mělo mít letiště dvě přistávací dráhy, což umožní 90 aź 95 pohybů letadel za hodinu. Odhadované náklady jsou 6,1 miliard euro s termínem otevření nového letiště v roce 2034. Po té bude možno kapacitu nového letiště v případě potřeby zdvojnásobit, výhledově se kolem roku 2050 počítá se čtyřmi přistávacími drahami a kapacitou 100 miliónů pasažérů. Na nové letiště by se po jeho otevření měla přesunout základna vlajkového státního dopravce TAP Air Portugal. Letiště má být pojmenované po básníkovi Luís de Camõesovi, který žil v 16. století a je považován za největšího portugalského básníka.


Airbus A320neo na letišti v Lisabonu, duben 2020 (autor: Catarina Madureira, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata