Portugalská společnost Sevenair má zájem o elektrické letouny ES-30

18.10.2022 - EvropaŠvédský start-up Heart Aerospace minulý týden oznámil, že získal dalšího zájemce o nové regionální letouny ES-30. Portugalská letecká společnost Sevenair (dříve Aero VIP) s firmou podepsala předběžnou objednávku na tři letouny ES-30 s opcí na další tři kusy.

„Věříme, že ES-30 změní pravidla hry pro krátké regionální lety, na kterých nabídne nízkou hlučnost a nulové emise. Tyto vlastnosti v kombinaci s možností snížení provozních nákladů, které jsou silně ovlivněny palivem a údržbou, umožní každé aerolinii provozující toto letadlo nabízet nové linky, které by dříve nebyly životaschopné, a rozšířit tak regionální konektivitu pro širší spektrum cestujících,“ řekl Alexandre Alves, výkonný ředitel Sevenair.

Letoun ES-30 v barvách Sevenair (foto: Heart Aerospace)

Sevenair je malá regionální aerolinie, která létá na vnitrostátních linkách po Portugalsku. V současnosti společnost provozuje tři Dorniery Do-228 a dva BAe Jetstreamy J32. Vzhledem k délce linek jsou elektrické letouny ES-30 vhodným typem.

Výrobce Heart Aerospace začátkem tohoto měsíce oznámil změnu konfigurace svého elektrického letounu, kdy došlo ke zvýšení kapacity z 19 až na 30 cestujících. V rámci těchto změn došlo také ke změně označení typu z ES-19 na ES-30. Upravený ES-30 má být schopen plně elektricky letět na vzdálenost 200 kilometrů. Součástí letounu budou dva turbogenerátory poháněné udržitelným leteckým palivem (SAF), jež zvýší dolet letadla při obsazenosti 30 cestujícími na 400 kilometrů a s 25 cestujícími na 800 kilometrů.

Všichni dosavadní objednavatelé změnu konfigurace potvrdily. Největším zákazníkem jsou United Airlines, které spolu s Mesa Air Group objednaly 200 letadel ES-30 a na dalších 100 kusů si zajistila opci. Dalšími leteckými společnostmi, které projevily zájem o ES-30 jsou Air Canada, Braathens Regional Airlines (BRA), Icelandair, SAS, Sounds Air a švédský pronajímatel Rockton.

Témata