Polská vláda finančně podpoří LOT

19.12.2020 - EvropaPolská vláda se rozhodla podpořit domácího dopravce, společnost LOT. Podle „Business Insider Polska“ vláda podpoří státní leteckou společnost celkem 630 miliony eur, což odpovídá přibližně 38% obratu v roce 2019. LOT tak může v krátkodobém horizontu očekávat 230 milionů eur zvýšení základního kapitálu a dalších 400 milionů eur ve formě úvěru. Dopravce původně požadoval pomoc ve výši 1 miliardy eur.

Polsko dlouho váhalo s přímou státní podporou pro LOT. Vláda zpočátku považovala za povinnost podpořit společnost zejména ze strany pronajímatelů letadel, které by případný bankrot společnosti asi ovlivnil nejvíc a otevřeně jim možností bankrotu společnosti LOT hrozila. Společnost LOT, respektive její mateřský koncern PGL, má na rozdíl od konkurence aktuálně ještě jeden problém navíc - a to žalobu společnosti Condor o náhradu škody ve výši 56 miliónů eur, která podle Condoru vznikla jednostranným odstoupením polské strany od kupní smlouvy na prodej společnosti Condor uzavřené v lednu roku 2020.

Krize zastihla LOT uprostřed fáze rychlého růstu. „Nyní jsme vrženi zpět o deset let,“ popsal situaci mluvčí LOT Krzysztof Moczulski. Místo dvanácti milionů bude mít LOT letos přinejlepším dva miliony cestujících.

Společnost LOT Polish Airlines, zanesená v obchodním rejstříku jako Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. , je národním polským dopravcem se sídlem ve Varšavě. V listopadu 2020 měla ve flotile 64 proudových letadel, směsici modelů výrobců Embraer a Boeing, stejně jako 12 turbovrtulových letadel De Havilland Dash 8-Q400. U firmy Boeing má objednávky na dodání dalších 12 letadel. Společnost rovněž vlastní 49%tní podíl v estonské letecké společnosti Nordica. V roce 2017 měla společnost příjmy ve výši 4,7 miliard eur a zisk ve výši 354 miliónů eur. Strategicky se společnost se zaměřuje především na hlavní hub ve Varšavě, v posledních letech se snažila rovněž následovat strategii rozvoje dálkových linek i z vedlejších hubů zejména v Budapešti ale i Krakově.

Dreamliner společnosti LOT, duben 2015 (foto: Adrian Pingstone, Wikimedia Commons)

Témata