Plně elektrické komerční letadlo uskutečnilo historicky první let

12.12.2019 - USA & KanadaV Kanadě se uskutečnil v úterý historicky první let plně elektrického letadla, které bude v budoucnu určené pro komerční lety. Uskutečnila jej letecká společnost Harbour Air, která je největším provozovatelem hydroplánů v zemi. Harbour Air se spojil s americkou společností magniX zabývající se elektrickým pohonem letadel. Let byl uskutečněn upraveným 62 let starým letounem De Havilland Beaver DHC-2 (C-FJOS), který je poháněn elektrickou jednotkou Magni500 o výkonu 560 kW.

Letoun De Havilland Beaver DHC-2 startuje ve Vancouveru k historickému letu (foto: Harbour Air)

Letoun určený pro přepravu šesti cestujících se na let vydal z Terminálu South mezinárodního letiště ve Vancouveru a následně vzlétl ke zhruba 15ti minutovému letu z řeky Fraser. Letoun určený pro přepravu šesti cestujících pilotoval Greg McDougall, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Harbour Air. Podle ředitele magniX značí tento let začátek éry elektrického letectví.

Reportáž kanadské televize CBC o letu Harbour Air (zdroj: CBC News/YouTube)

Plně elektricky poháněné letouny se objevily a uskutečnily lety již dříve. Dosud se však jednalo o letouny pro sportovní létání. V úterý poprvé letělo letadlo určené pro komerční přepravu cestujících. K prvnímu letu se letoun DHC-2 vydal po 15 hodinách testů na zemi. Dolet letadla se stávajícím typem baterií je zhruba 160 kilometrů.
Začátkem letošního roku oznámily Harbour Air a magniX uzavření partnerství s cílem představit první elektricky poháněný hydroplán na světě. Následně společnost magniX představila v červnu na pařížském aerosalonu svou elektricky poháněnou jednotku Magni500.

Nyní budou společnosti Harbour Air a magniX společně pracovat na certifikaci eletrického systému, aby byly možné i lety s cestujícími, a také na přestavbě letadel. Po dokončení certifikace chce Harbour Air přejít kompletně na elektricky poháněná letadla. Tento přechod by chtěla společnost dokončit do roku 2022.

Společnost Harbour Air vznikla v roce 1982 v Britské Kolumbii a postupně vybudovala síť pravidelných linek, které spojují Vancouver s přilehlým Vancouver Island a dalšími ostrovy. Harbour Air létá s hydroplánem také do Seattlu, kde přistává na Lake Union v centru města. Vedle pravidelných letů provozuje i charterové a vyhlídkové lety. V letech 2007-12 měla společnost i malou pobočku Harbour Air Malta na Maltě nabízející pravidelné a vyhlídkové lety.

Témata