OMV postaví v Bavorsku závod na výrobu umělého leteckého paliva

19.10.2021 - EvropaKonsorcium několika firem postaví v Bavorsku závod na výrobu udržitelného leteckého paliva (sustainable aviation fuel, SAF). Za výstavbou zařízení stojí spolupráce společnosti OMV s mnoha partnery, mezi něž patří Siemens Energy, MTU, MAN Energy Solutions, Lufthansa, mnichovské letiště, Technická univerzita v Mnichově a Německé centrum pro letectví a kosmonautiku. Konsorcium firem povede rakouská společnost OMV.

Nový závod by měl mít výrobní kapacitu 50.000 tun ekologicky získaného paliva ročně. Závod by měl být umístěn katastru obce Burghausen v blízkosti hranice s Rakouskem, kde OMV Deutschland GmbH již významný závod na zpracování ropných produktů provozuje. Jen pro srovnání - součaná výrobní kapacita závodu v Burghausenu je nastavena na zpracování až 3,8 miliónů tun ropy ročně. Mezi závodem v Burghausenu a nádržemi bavorských strategických zásob paliv ve Feldkirchenu dokonce existuje 87km dlouhý produktovod, který je z Feldkirchenu dále protažen 36 km dlouhým potrubím do zásobníků letiště Mnichov, v blízkosti obce Erding.

rafinérie společnosti OMV v Burghausenu, (zdroj: OMV)

Je zřejmé, že 50.000 tun uměle vyráběného paliva bude jen onou pověstnou kapkou v moři. Jedná se tak spíše o zajímavý zkušební pilotní projekt, kde si zúčastněné společnosti výrobu umělého paliva vyzkoušejí v praxi, než aby bylo ambicí projektu nějak významněji nahradit část výroby z ropy. I tak by však toto množství paliva postačovalo k přepravě půl miliónu cestujících na vzdálenost 3000km letadlem s průměrnou spotřebou flotily Lufthansy.

Rafinerie společnosti OMV v blízkosti letiště Vídeň ve Schwechatu. Právě rafinerie OMV v těsném sousedství letiště přispívá pro dopravce k atraktivitě letiště Vídeň. Duben 2015 (foto: Dimitri Anikin, Wikimedia Commons)

Témata