Omnipol koupil Aircraft Industries, výrobce letadel L-410

27.04.2022 - Česká republikaVýrobce civilních dopravních Aircraft Industries se po čtrnácti letech vrátí opět do českých rukou. Skupina Omnipol se dohodla s ruskými vlastníky na prodeji 100 % akcií Aircraft Industries do vlastnictví české společnosti OMPO Holding. Zaplacená cena nebyla zvřejněna. Aircraft Industries zaměstnává téměř 1000 pracovníků.

Dosavadním vlastníkem byl ruský těžařský koncern UGMK (Uralskaja gorno-Metallurgitscheskaja kompanija) kontrolovaný ruským podnikatelem Iskanderem Machmudovem. Ten nejprve v roce 2008 získal 51 % akcií Aircraft Industries. Zbylých 49 % pak koncern koupil v roce 2013 a stal se 100% vlastníkem firmy.

Nová generace letadla Let L-410 NG (foto: Klmnjr/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

„Aircraft Industries je uznávaným výrobcem letounů již od roku 1936, proto v současné krizové situaci bylo pro nás samozřejmostí udělat maximum pro záchranu českého finálního leteckého výrobce. Tradičních českých výrobních společností není na trhu mnoho, proto je naší povinností jejich výrobu zachovat a dále rozvíjet,“ řekl Jiří Podpěra, prezident společnosti Omnipol.

Cílem akvizice je podle tiskové zprávy Omnipolu stabilizace a zachování výrobních kapacit Aircraft Industries. Stěžejními produkty českého výrobce jsou letouny řady L-410 UVP-E20 a L410 NG.

„Velmi vítáme nově uzavřenou dohodu, neboť v současné situaci nepochybně pomůže zajistit naší společnosti, a hlavně našim zaměstnancům spolehlivé a bezpečné prostředí pro pokračování v další práci. S některými výrobními společnostmi skupiny OMNIPOL dlouhodobě spolupracujeme a přímé zapojení do skupiny naše vzájemné aktivity ještě prohloubí,“ uvedla Ilona Plšková, ředitelka společnosti Aircraft Industries.

Letoun L-410 NG na berlínském aerosalonu ILA v roce 2016 (foto: Julian Herzog/Wikimedia Commons - CC BY 4.0)

Omnipol začal intenzivně spolupracovat s Aircraft Industries vloni v listopadu, kdy byla v Dubaji podepsána Dohoda o strategické spolupráci na zahraničních trzích. Dohoda upravuje spolupráci a koordinaci obchodních aktivit na trzích třetích zemí.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu se společnost Aircraft Industries s uvalením mezinárodních sankcí na Rusko dostala do existenčně nebezpečné situace. Součástí sankcí je totiž i vývoz letecké techniky, a tak firma přišla přes noc o své nejvýznamnější odbytiště, ruský trh. Aircraft Industries a Omnipol předpokládají uzavření nových kontraktů na dodávky letadel pro zákazníky na třetích trzích v průběhu letošního roku.

Témata