Omán otevřel vzdušný prostor pro izraelská letadla

24.02.2023 - Asie & AustrálieÚřad civilního letectví Ománu ve čtvrtek oznámil, že v souladu s Chicagskou úmluvou z roku 1944 a implementaci nediskriminačních přístupů v civilním letectví, je vzdušný prostor sultanátu Omán otevřen pro všechny dopravce, jež splňují podmínky pro tranzit ománským vzdušným prostorem. Prohlášení bylo pravděpodobně formulováno velmi obecně, aby nemusel být výslovně zmiňován Izrael. Každopádně krok Ománu znamená, že nyní mohou jeho vzdušný prostor využívat také letadla izraelských leteckých společností.

Ománské řízení letového provozu (foto: Oman ATC)

Vstřícný krok Ománu je pro izraelské dopravce, zejména El Al Israel Airlines, velmi důležitý. Izraelské společnosti totiž při letech do jihovýchodní a východní Asie oblétávají Arabský poloostrov, přestože Saúdská Arábie od loňského roku umožňuje přelety izraelských letadel. Důvod lze zjistit při bližším pohledu na mapu Středního východu. Je to právě poměrně rozsáhlé území Ománu, které „bránilo“ izraelským letadlům využívat trasu přes Arabský poloostrov například při letech do Thajska. Přelety přes Omán budou znamenat zkrácení letů do Thajska zhruba o dvě hodiny.

O případném možném zahájení komerčních letů mezi Izraelem a Ománem je předčasné hovořit. Obě země totiž dosud nenavázaly diplomatické styky. Omán se totiž nepřipojil k tzv. Abrahámovským dohodám, kdy několik arabských zemí (Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Maroko a Súdán) uzavřely normalizační dohody s Izraelem. Nepřipojení Ománu k dohodám je poměrně překvapivé vzhledem k tomu, že v roce 2018 navštívil tehdejší izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes již nežijícího ománského sultána Kábúse bin Saída.

Témata