Odbory svolávají třídenní stávku pilotů Eurowings

15.10.2022 - EvropaOdbory Vereinigung Cockpit (VC) svolávají od půlnoci z neděle na pondělí do půlnoci ze středy na čtvrtek třídenní stávku pilotů společnosti Eurowings. Důvodem je stále trvající neshoda zaměstnavatele a odborů ohledně nové kolektivní smlouvy. Piloti již kvůli těmto neshodám jednou tento měsíc stávkovali, a to 6.10.2022. Tehdy bylo zrušeno přes 500 letů společnosti. I přes tuto jednodenní výstražnou stávku však nedošlo v jednáních k posunu. Proto by nyní měla třídenní stávka přimět zaměstnavatele ke větší vstřícnosti ohledně požadavků zaměstnanců zastupovaných odbory VC.

"Tato stávka by nebyla nutná, kdyby s námi manažeři Eurowings jednali jako s rovnocenným partnerem," uvedl mluvčí VC Matthias Baier. Dodal, že zaměstnavatel používá u jednání demagogické argumenty a odborům se zdá, že chce jednání co nejvíce protahovat. I proto vidí odbory třídenní stávku jako jedinou možnost jak přinutit zaměstnavatele, aby se u mzdových jednání co nejrychleji dospělo k vzájemné dohodě.

Výzva ke stávce se opět vztahuje pouze na německou dceřinou společnost Eurowings, nikoli na Eurowings Discover nebo Eurowings Europe včetně její pražské báze. Nicméně lety operované letadly a posádkami z německých základen do Prahy tak zřejmě budou v pondělí, úterý a středu zrušené.

Napjatá situace rovněž panuje i u rakouské dcery Lufthansy - u Austrian Airlines. Ve Vídni se budou tento čtvrtek odbory radit o dalším postupu.

Airbus A320 společnosti Eurowings startující ze základny v Düsseldorfu, duben 2018 (autor: Marvin Mutz, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata