Odbory svolávají na čtvrtek stávku pilotů společnosti Eurowings

04.10.2022 - EvropaOdborová organizace Vereinigung Cockpit (VC) vyzývá piloty létající pro společnost Eurowings, aby ve čtvrtek 6.10.2022 vstoupili do jednodenní výstražné stávky. Ani po deseti kolech jednání o kolektivní smlouvě se zaměstnavatelem totiž podle odborů nedošlo k významnému posunu směrem ke kompromisu a ústupkům z obou stran.

Podle odborů výrazně stoupla pracovní zátěž. Podle Matthiase Baera, tiskového mluvčího odborů VC, nemůže společnost pravidelně počítat s maximálním nasazením pilotů a pravidelně je přetěžovat. Toto lze dělat pouze jednorázově, například v době zvýšené nemocnosti a ne jako setrvalý standard. "Jsme otevřeni jednání o tom, jak dlouhodobě dosáhnout rozumné pracovní doby pro zaměstnance Eurowings," řekl Marcel Gröls, předseda vyjednávací komise ze strany VC. Podle něj "nestačí jen sedět u jednacího stolu - musíte také přinést vůli najít řešení a nepředkládat protipožadavky jako nabídku."

Personální ředitel společnosti Eurowings Kai Duve uvedl, že odbory požadují 14 dní volna ročně navíc a zkrácení maximální týdenní pracovní doby o pět hodin. A to vše navzdory dvěma nabízeným zvýšením platů o výrazně více než deset procent - tedy o výši inflace v Německu, což nyní odborům a pilotům nabízí společnost Eurowings. Podle personálního ředitele by splnění požadavků odborů znamenalo zrušit 20% plánovaných letů nebo přijmout na jejich pokrytí nové zaměstnance, což by vedlo k navýšení cen letenek a ohrozilo by tak konkurenceschopnost celé letecké společnosti.

Podle všeho tak musí cestující co měli tento týden ve čtvrtek mezi 00:00 a 23:59 zakoupenou letenku se společností Eurowings počítat s komplikací nebo změnou cestovních plánů.

Airbus A320 společnosti Eurowings ve Stuttgartu, leden 2019 (autor: Radosław Drożdżewski, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata