Obsazenost letadel Egyptair klesla až o 50 procent

26.07.2011 - AfrikaEgyptairV důsledku politických nepokojů v Egyptě výrazně klesla obsazenost letů společnosti Egyptair. Podle egyptského ministra civilního letectví Ibrahima Mannaa, kterého citoval místní deník al-Masry al-Youm, klesla obsazenost letadel egyptského národního dopravce až o 50 procent. Pokles Egyptairu je tak hlubší než pokles egyptských letišť. Ta vykazují snížení počtu odbavených cestujících o 30 až 35 procent. Podle ministra velké množství rezervací letenek a ubytování turisté zrušili v posledních týdnech kvůli pokračujícím demonstracím v zemi. Egyptair tak podle Mannaa přepravuje každý den až o 8000 cestujících méně. Podle egyptských představitelů se počty turistů vrátí na úroveň před protesty nejdříve v říjnu 2012. Společnost tak více než na zahraniční cestující musí spoléhat na domácí pasažéry. Zajímavou skupinou jsou především Egypťané pracující v zahraničí zejména v zemích Perského zálivu a pak také cestující směřující na pouť do Mekky.

V reakci na pokles poptávky Egyptair vylepšuje svou nabídku. Před několika týdny například navýšil povolenou váhu zapsaných zavazadel na dvojnásobek. Cestující v první a obchodní třídě mohou přepravit dvě zavazadla po 32 kg. Držitelé prémiových věrnostních karet společnosti pak mohou mít ještě jedno další zavazadlo o váze 32 kg, tedy mohou cestovat se zavazadly o celkové váze až 96 kg. Pro pasažéry v ekonomické třídě platí podobná nabídka, je možné si odbavit dvě zavazadla každé o váze 23 kg. Držitelé příslušných věrnostních karet mohou mít rovněž třetí zavazadlo, celkem tedy až 69 kg váhy.

Další aktuální novinkou společnosti Egyptair je připravované obnovení letů do Iráku. Pravidelné lety budou znovu zahájeny po více než dvacetileté přestávce. Společnost zastavila lety do Iráku po jeho invazi do Kuvajtu v roce 1990. Egyptair v současnosti plánuje lety z Káhiry do Erbilu a Bagdádu. Linka do Erbilu bude provozována třikrát týdně s letouny Airbus A320, linka do Bagdádu pak čtyřikrát týdně s A320 v konfiguraci pro 145 cestujících. Zahájení letů bylo zatím odloženo kvůli administrativním komplikacím na polovinu srpna.

Štítky