Oba piloti indonéského Airbusu A320 usnuli za letu na půl hodiny

09.03.2024 14:10 - Asie & Austrálie



Letadlo indonéské aerolinie Batik Air nedávno letělo bez aktivní kontroly pilotů, oba totiž téměř současně usnuli. Vyplývá to ze zprávy indonéského úřadu pro bezpečnost dopravy KNKT, která v pátek unikla do médií.

K incidentu mělo dojít 25. ledna na letu číslo 6723 Batik Air z Kendari na ostrově Sulawesi do hlavního města Jakarty, který trval dvě a půl hodiny. Na palubě Airbusu A320 bylo celkem 153 cestujících a šest členů posádky.

Podle zprávy KNKT, když letadlo dosáhlo cestovní hladiny, oba piloti si sundali sluchátka. Kapitán se zeptal druhého pilota, jestli by si mohl chvíli odpočinout. Ten s tím souhlasil a kapitán usnul. Po chvíli nicméně usnul také druhý pilot. Oba piloti spali 28 minut. Během této doby ani jeden z pilotů nereagoval na komunikaci řízení letového provozu.

Airbus A320 indonéské společnosti Batik Air (ilustrační foto: Bahnfrend/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Letové kontrolory v Jakartě situace znepokojila, a tak požádali posádky letadel v blízkosti, aby se pokusili spojit s letem Batik Air. Ani oni neuspěli v navázání komunikace. Když se jeden z pilotů probudil, odpověděl na volání oblastního řízení v Jakartě, že posádka měla problémy s radiovou komunikací. V tu dobu bylo letadlo výrazně mimo stanovenou trasu letu. Pilot okamžitě změnil kurz a letadlo bezpečně přistálo na letišti v Jakartě.

Po přistání zahájily indonéské úřady vyšetřování. Prověřen byl také radiokomunikační systém letadla, ale žádné závady nebyly nalezeny.

Incident klasifikuje KNKT jako vážný a jeho důsledkem byly navigační chyby v letu. Uniklá zpráva obsahuje také podrobnosti, proč byli oba piloti unaveni. Druhý pilot se den předtím stal otcem dvojčat, zatímco kapitán se nevyspal, poněvadž opakovaně stával k dětem, které se vzbudily. Zpráva také uvádí, že druhý pilot informoval kapitána letadla, že neměl dostatečný odpočinek.

Samotná společnost Batik Air nijak oficiálně nereagovala na uniklou zprávu. Dá se však očekávat, že oba piloty čeká postih. KNKT také zjistil určité nedostatky v kontrolních postupech společnosti.

Batik Air je full-service letecká společnost, která spadá pod nízkonákladovou aerolinii Lion Air. Hlavní základny má na letištích v Jakartě, Makassaru, Surabaya a v Denpasaru. Vedle vnitrostátních linek létá Batik Air také do Malajsie, Singapuru a Číny. Dále má společnost ve své síti dvě destinace v Saúdské Arábii, a to Džiddu a Medinu.

Témata