Nový terminál na JFK pro JetBlue

08.08.2004 - USA & KanadaVe čtvrtek 4. srpna vedení Port of Authority NY & NJ, provozovatele mezinárodního letiště J.F. Kennedyho v New Yorku, schválilo projekt na výstavbu nového terminálu pro nízkonákladovou společnost JetBlue a na budoucí využití dnes uzavřeného terminálu 5. Nově postavený terminál má být vybaven 26 nástupními můstky a celková projektovaná kapacita je 20 mil. cestujících ročně. Terminál byl navržen renomovanou projekční kanceláří Gensler, která vyprojektovala již více než 40 letištních terminálu po celém světě. Zahájení výstavby je plánováno na příští rok s termínem dokončení v roce 2008.

"JetBlue přepraví své zákazníky přes celou zemi za méně než 99 dolarů a dělá to stylově. Proto chce společnost pro svůj nový terminál na JFK budovu, která bude odrážet její úroveň služeb a efektivitu," řekl David Epstein odpovědný ve firmě Gensler za projekt nového terminálu. S výstavbou nového terminálu se správě letiště po delší době podařilo najít využití i pro legendární terminál společnosti TWA (dříve TWA Flight Center, dnes označovaný jako Terminál 5). Tento terminál, který tvarem připomíná letícího ptáka, navrhl významný finský architekt Eero Saarinen. Od roku 1962, kdy byl uveden do provozu, se stal symbolem newyorského letiště JFK a sloužil potřebám společnosti TWA až do roku 2001, kdy aerolinie koncem roku zkrachovala. Nová stavba terminálu JetBlue má tvořit důstojný protějšek historickému terminálu TWA, který se bude nacházet naproti. Lehké železobetonové křivky starého terminálu TWA tak doplní geometrické linie nového terminálu představující symbiózu kovu a skla. Starý terminál TWA bude s novým propojen několika prosklenými tubusy, součástí projektu je i propojení se stanicí AirTrain a parking. Celkové náklady na výstavbu nového terminálu mají dosáhnout 875 mil. USD a JetBlue mají nový terminál provozovat formou nájmu na dobu 34 let.

Newyorské letiště J.F. Kennedyho, které ročně odbaví ročně více než 33 mil. cestujících, se řadí k nejvýznamnějším vzdušným přístavům na světové letecké mapě. Nízkonákladové aerolinie JetBlue operují z tohoto letiště od svého vzniku v roce 2000 a dnes jsou na tomto letišti, co do počtu pohybů leteckou společností číslo jedna. JetBlue létají z letiště do 25 měst v USA a do dvou destinací v Dominikánské republice a dvou na Portoriku.

Témata