Nová základna Ryanairu bude v chorvatském Záhřebu

30.03.2021 - EvropaNízkonákladová aerolinie Ryanair oznámila dnes otevření nové základny v chorvatském hlavním městě Záhřebu. Na mezinárodním letišti Franja Tudžmana bude společnost od září bázovat dva letouny Airbus A320 maltské pobočky Lauda Europe, které zajistí 36 rotací týdně.

Nová základna Ryanair v Záhřebu ve zkratce (zdroj: prezentace Ryanair)

Díky nové základně zahájí Ryanair pravidelné lety ze Záhřebu do Bruselu-Charleroi (3x týdně), Dortmundu (2x týdně), Frankfurtu-Hahnu (3x týdně), Göteborgu (3x týdně), Karlsruhe/Baden Badenu (3x týdně), Londýna-Stanstedu (7x týdně), Memmingemu (2x týdně), Milána-Bergama (4x týdně), Osla-Torp (2x týdně), Paříže-Beauvais (2x týdně), Podgorici (2x týdně) a Říma-Ciampina (3x týdně).

Pro samotné záhřebské letiště znamená příchod Ryanairu důležitý impuls z hlediska rozvoje spojení i navýšení počtu odbavených cestujících. Pro národního dopravce Croatia Airlines to však bude představovat přímou konkurenci. Část oznámených linek se totiž kryje s nabídkou chorvatských aerolinií, i když Ryanair bude létat na jiné letiště v cílové destinaci.

Terminál pro cestující na mezinárodním letišti Franja Tudžmana v Záhřebu (foto: VelikiMeshtar/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Letiště v Záhřebu mělo dosud nízký podíl nízkonákladových aerolinií, kteří se orientovali na destince na adriatickém pobřeží. V roce 2019 low-cost dopravci zajišťovali jen 7 % nabízených míst. Základna Ryanairu tak bude znamenat posun směrem k obvyklému průměru na letištích v jiných evropských metropolích.

Vedle Záhřebu bude Ryanair letos provozovat také sezónní základnu v chorvatském Zadaru se třemi bázovanými letouny, se kterými bude létat do 17 destinací. Společnost rovněž počítá, že bude provozovat lety do chorvatských měst Dubrovnik, Pula a Split. Zástupci Ryanair na dnešní tiskové konferenci uvedli, že nemají zájem o provozování vnitrostátních linek v Chorvatsku.

Témata