Norwegian zveřejnil výsledky, společnost je stabilizovaná

31.08.2021 - EvropaNízkonákladová společnost Norwegian dnes oznámila výsledky za 2. čtvrtletí a zveřejnila finanční výsledky za 1. pololetí 2021. Výsledky byly i nadále ovlivněny cestovními omezeními kvůli pandemii covid-19. Podle společnosti se projevuje pozitivní vliv provedené restrukturalizace. Díky ní a navýšení kapitálu o šest miliard norských korun je nyní aerolinie stabilizována a připravena pro budoucí růst.

„Finanční zpráva za první pololetí a výsledky za druhé čtvrtletí znamenají jasné zlepšení jak finanční situace díky nižším provozním nákladům a úspěšnému dokončení restrukturalizace společnosti, tak i postupného navyšování provozu v reakci na rostoucí poptávku cestujících,“ uvedl Geir Karlsen, šéf Norwegian.

(foto: Norwegian)

V prvním pololetí hospodařil Norwegian se ziskem 1,59 miliardy norských korun (184 milionů dolarů). Ve stejném období loňského roku přitom společnost se ztrátou 4,79 miliard norských korun. Příjmy poklesly o 92 % z 7,14 miliard na 591 milionů norských korun (67 milionů dolarů). Přepravní kapacita vyjádřená v ASK se meziročně snížila o 94 %. Obsazenost letadel klesla o 29 %.

Společnost se rozhodla zcela opustit ztrátové dálkové linky a zaměřit se na Skandinávii a linky ze skandinávských měst do cílů v Evropě. V rámci restrukturalizace Norwegian zmenšil svou flotilu o dvě třetiny a kompletně z ní vyřadil dálkové letouny Boeing 787 Dreamliner. V prvním pololetí bylo v provozu 32 letadel, flotila se konci 2. čtvrtletí skládala z 51 letadel Boeing 737-800. V příštím roce chce společnost provozovat 60-70 letadel.

Před pandemií covid-19 byl Norwegian značně zadlužený kvůli expanzi na dálkových linkách. Aerolinii se podařilo dohodnout s věřiteli na výměně dluhů za akcie společnosti. Tím se podařilo oproti loňskému roku snížit zadlužení o 96 %. Společnost Norwegian je však nyní většinově kontrolována věřiteli.

Témata