Norwegian přepravil vloni 37 milionů cestujících

08.01.2019 - EvropaNízkonákladová aerolinie Norwegian zveřejnila přepravní statistiky za rok 2018. Společnost přepravila 37,34 milionů cestujících, což v porovnání s předchozím rokem znamenalo nárůst o 13 %. Jedná se o nejvyšší počet přepravených cestujících v dosavadní historii společnosti. Vytížení letadel se vloni snížilo z 87,5 % na 85,8 %. Norwegian tento pokles zdůvodňuje velkou konkurencí na některých linkách a zařazením větších letadel do flotily.

Norwegian - Boeing 787 Dreamliner (foto: Norwegian - CC BY 3.0)

Rok 2018 byl podle společnosti charakterizován velkými investicemi, silnou konkurencí a vysokými cenami ropy. V posledních letech Norwegian rychle expandoval a stále více se zaměřuje na provoz dálkových linek. Společnost zařadila do své flotily 25 nových letadel a otevřela 35 nových linek, přičemž většina z nich byla dálkových mezi Evropou a USA. Norwegian rovněž navýšil kapacitu formou zvýšení frekvence na řadě stávajících linek. Expanze společnosti znamenala vytvoření až 2000 nových pracovních míst.

Dalším cílem expanze se v loňském roce stala Jižní Amerika. V Argentině vznikla pobočka Norwegian Air Argentina, která se dvěma Boeingy 737-800 zahájila vnitrostátní lety z letiště Aeroparque Jorge Newbery v Buenos Aires. Do hlavního města Argentiny otevřela společnost rovněž novou dálkovou linku z Londýna, na které konkuruje British Airways.

Rychlý růst a výsledky hospodaření vedly v posledních týdnech některé analytiky k názorům, že společnost čelí finančním problémům. Norwegian v prosinci odmítl tyto názory jako čiré spekulace. Šéf aerolinie Bjorn Kjos připustil, že vedle silné konkurence a vysokých cen leteckého paliva musela společnost rovněž čelit problémům s motory Rolls-Royce u letounů Boeing 787, což mělo dopad na výsledky hospodaření v 2. pololetí roku.

Kjos rovněž uvedl, že Norwegian zavedl řadu opatření ke snížení nákladů, které by měly mít pozitivní dopad na hospodaření v letošním roce. V rámci plánu na redukci nákladů #Focus 2019 plánuje společnost ušetřit až 2 miliardy norských korun, v přepočtu 234 milionů dolarů. V letošním roce tak má Norwegian vstoupit do období pomalejšího růstu.

Témata