Norwegian po vzoru konkurence zostřuje pravidla pro příruční zavazadla

26.01.2020 - EvropaLetecká společnost Norwegian se rozhodla učinit krok ke zpřísnění podmínek za jakých si zákazníci v nejlevnější cestovní kategorii mohou vzít na palubu příruční zavazadla. Nově tak cestující s letenkou v tarifu LowFare smějí cestovat jen s příručním zavazadlem o rozměrech 30x20x38 cm a maximální váze 10 kg, které umístí pod sedadlo přes sebou. V tarifu LowFare+ jsou zavazadla dvě - k zavazadlu pod sedadlo před sebou si mohou ještě vzít na palubu příruční zavazadlo o rozměrech 55x40x23, které je možné umístit do zavazadlového prostoru nad sedadly. Kombinovaná váha obou zavazadel by neměla překročit 10 kg. Naopak 15 kg kombinované váhy obou příručních zavazadel mají cestující s koupenou letenkou v tarifech Flex, Premium nebo Premium Flex. Pro letenky zakoupené u Norwegianu po 23 lednu jsou již tato nová pravidla v platnosti.

(foto: Norwegian)

Pro zákazníky je dobré vědět, že podle stránek Norwegianu případný nákup v obchodech na letišti zabalený do originální tašky mohou přinést na palubu navíc nad výše uvedené limity. V případě dalšího příručního zavazadla navíc je možné jej za poplatek cca 150-270 Kč (podle délky letu) přidat předem k letence. Pokud to zákazník neudělá, může za něj při odbavení na přepážce nebo u gatu Norwegian požadovat poplatek ve výši až 3000-4800 kč (opět podle délky letu), případně 330 kč za každý kilogram nadváhy zavazadla.

Poznamenejme, že v nedávné minulosti se k podobným krokům rozhodly i jiné nízko-nákladové letecké společnosti, například Ryanair a Wizzair. Letecké společnosti si od tohoto modelu slibují na jedné straně rychlejší nástup do letadla a současně tuto zavazadlovou politiku vnímají jako příležitost dodatečných příjmů za své služby.

Témata