Norwegian hlásí za první čtvrtletí ztrátu

13.05.2022 - EvropaZejména kvůli dopadům restrikcí v souvislosti s mutací Omikron a zvyšující se cenou paliv ohlásila dnes norská nízkonákladová společnost Norwegian Air Shuttle za první čtvrtletí letošního roku ztrátu ve výši jedné miliardy norských korun (necelých 100 miliónů euro).

Současně ovšem sledují manažeři Norwegianu skokový nárůst poptávky v souvislosti se zrušením většiny omezení cestování, které evropské státy v minulosti zavedly, aby zmírnily rychlost šíření nemoci Covid-19. Svoji roli hraje také touha obyčejných lidí strávit letos v létě opět hezkou dovolenou v zahraničí, a to nejlépe v přímořské destinaci u Středozemního moře. Norwegian této poptávce vychází vstříc a navyšuje objem provozu. Společnost Norwegian Air začátkem tohoto měsíce uvedla, že počet cestujících se v dubnu oproti předchozímu měsíci zvýšil o 50 % a že výnosy z letenek, které jsou důležitým ukazatelem ziskovosti, se ve stejném období zvýšily o 21 %. "Nárůst rezervací před letní sezónou je významný", uvedl v prohlášení generální ředitel Geir Karlsen. Cestující jsou rovněž ochotni platit za letenky vyšší částky. Část z těchto příjmů však letecké společnosti budou muset vydat na stále zdražující pohonné hmoty. I tak ovšem očekává management společnosti za 2 a 3 čtvrtletí kladný hospodářský výsledek.

Po insolvenci koncem roku 2020 zeštíhlený Norwegian postupně obnovuje svoji evropskou síť a očekává, že do poloviny roku 2023 zvýší počet letadel na 85. Ještě koncem roku čítala flotila zeštíhleného Norwegianu 51 letadel, převážně typu Boeing 737-800 a několik typu Boeing 737 MAX-8. Koncem dubna 2022 to již bylo 66 letadel.

Boeing 737-800 společnosti Norwegian Air Shuttle, únor 2019 (autor: Markus Eigenheer, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata