Norsko se snaží zabránit bankrotu letecké společnosti Norwegian

03.10.2020 - EvropaNorsko se bude snažit formou částečného zestátnění zabránit možnému bankrotu letecké společnosti Norwegian. To je výsledek vrcholného setkání mezi vedením společnosti zastoupené Jacobem Schramem a představiteli norské vlády. Bez dodatečné finanční injekce navzdory předchozím opatřením totiž Norwegianu hrozí během zimní sezóny bankrot. Hospodaření firmy v prvním pololetí letošního roku skončilo ztrátou 460 milionů eur. Po vzoru vstupu německého státu do Lufthansy tak norské ministerstvo dopravy hovoří u Norwegianu o stejném modelu záchrany.

Boeing 787-9 společnosti Norwegian (foto: Norwegian Air Shuttle, WikimediaCommons, CC-BY-3.0)

Norwegian již dříve v reakci na restrikce a propad poptávky v souvislosti s pandemií reagoval propuštěním velké části zaměstnanců a přerušením provozu do jara 2021. Firmu převzali největší věřitelé, stát se již společnosti zaručil za úvěr ve výši 285 miliónů eur a dále došlo k přeměně dluhopisů firmy na její akcie.

Společnost Norwegian Air Shuttle sídlí v norském městě Forenbu. Její největší základnou je mezinárodní letiště Gardermoen v Oslu. Firma vlastní a provozuje tři sesterské letecké společnosti - Norwegian Long Haul, která se specializuje na dálkové lety, irskou Norwegian Air International a britskou Norwegian Air UK. Celková flotila společnosti čítá 73 Boeingů typu 787 a 103 kusů typu 737. Objednávku na dodání dalších 92 kusů typu 737 MAX a 5 kusů typu 787 společnost již dříve u Boeingu zrušila.

Témata