Nigerijská společnost Aero Contractors obnovila provoz

09.12.2022 - AfrikaKoncem července letošního roku Aero Contractors pozastavily na neurčito všechny své lety. Důvodem přerušení provozu byly nepříznivá situace pro provoz pravidelných letů v Nigérii. Kvůli nedostatku leteckého paliva došlo v Nigérii k prudkému růstu cen (země má paradoxně nedostatek paliva, přestože je významným producentem ropy, důvodem je nedostatek zpracovatelských kapacit). Nyní se tato nejstarší nigerijská letecká společnost po restrukturalizaci vrací zpět.

V pondělí 5. prosince Aero Contractors po schválení nigerijským úřadem civilního letectví obnovily pravidelné vnitrostátní lety do deseti destinací v Nigérii. Společnost létá z Lagosu a hlavního města Abuja do Port Harcourtu, Kana, Benin City, Sokoty, Yoly, Warri, Calabaru a Asaby.

Boeing 737-500 společnosti Aero Contractors na letišti v Lagosu (foto: Commonist/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Aero Contractors byly založena v roce 1959 nizozemskými Schreiner Airways. Společnost se zprvu zaměřovala na charterové lety a letecké práce pro nigerijské ropné společnosti. V roce 1967 začala létat pro Nigeria Airways pravidelnou linku Lagos - Warri - Port Harcourt. Začátkem 70. let vstoupil do aerolinie nigerijský vlastník. Jeho podíl se v rámci tehdejších zákonů zvyšoval až v roce 1976 stala 100% vlastníkem rodina Ibru. Počet provozovaných linek se postupně rozrůstal. V roce 2013 se kvůli stávce zaměstnanců Aero Contractors dostaly do značné ztráty. Aerolinii pomohla nigerijská vláda, za poskytnutí financí získala státní firma pro správu majetku AMCON podíl ve výši 60 %, zbytek stále drží rodina Ibru.

Flotila Aero Contractors se nyní skládá z jednoho De Havilland Canada DHC-8-200, jednoho DHC-8-300, dvou DHC-8-400, jednoho Boeingu 737-400 a tří 737-500.

Témata