Německá vláda zvýšila odletovou daň, nejvýrazněji pro lety po Evropě

18.10.2019 - EvropaNěmecká vláda ve středu rozhodla, že v rámci balíčku “Klimapaket” dojde s účinností od 1. dubna 2020 dojde k navýšení sazeb německé odletové daně. Takzvaná Luftverkehrsteuer byla původně zavedená od začátku roku 2011 v rámci tehdejšího úsporného balíčku německé vlády. Její sazba je platná pro všechny lety s počátkem na letišti v SRN, výše je určena délkou letu do tří kategorií - po Evropě a vybraných blízkých zemích, do 6000 kilometrů a do všech ostatních zemích nad touto hranicí.

Rozdělení zemí pro německou odletovou daň. První kategorie - modrá barva, druhá kategorie - červená barva, ostatní země jsou ve třetí nejvyšší kategorii (zdroj: AQ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.5)

Cílem zvýšení sazeb je ochrana klimatu a relativní zdražení především krátkých letů. Ty by měly podle představy německé vlády v budoucnu nahradit především rychlovlaky. Proto německá vláda snížila DPH na jízdné ve vlacích od 1. ledna 2020, což na jedné straně způsobí zlevnění jízdenek o 10 %, na druhé straně podle odhadu vlády způsobí výpadek příjmů ve výši 500 miliónů eur.

Konkrétně by odletová daň měla stoupnout u nejkratších letů (zejména po Evropě) ze současných 7,38 na 13,03 eur, u letů do 6000 kilometrů ze současných 23,05 na 33,01 eur a u nejdelších letů z 41,49 na 59,43 eur. Německá vláda tak počítá s celkovým vyšším výběrem odletové daně o 740 miliónu eur.

Relativně nejvíce vzroste odletová daň u krátkých letů (foto: b1-foto/Pixabay)

Kritici zvýšení sazeb se dělí na dvě skupiny - jedna skupina na čele s Lufthansou a BDL (Bundesverband der Deutschen Luftverkehrswirtschaft - Svaz německých podnikatelů v letecké dopravě) tvrdí, že daň jen poškodí německá letiště a letecké společnosti. Mají obavy, že ze zvýšení bude profitovat především konkurence v sousedních státech. Druhá skupina v čele s ochránci klimatu zase tvrdí, že navýšení odletové daně u nejkratších letů je stále ještě velmi nízké a nepovede ke změně chování a nasměrování významného množství cestujících z letadel do vlaků.

Štítky