Nedaleko pyramid bylo otevřeno druhé letiště v Káhiře

28.01.2019 - AfrikaV sobotu 26. ledna 2019 egyptský ministr dopravy Younis al-Masry slavnostně zahájil provoz nového civilního letiště Sphinx International. To se nachází severozápadně od Gízy u Sheikh Zayed City. Sphinx International Airport, které má od IATA přidělený kód SPX, disponuje jednou ranvejí dlouhou 2 kilometry. Samotné letiště leží v těsném sousedství vojenské letecké základny Cairo West Air Base, se kterou sdílí část infrastruktury.

Terminál pro cestující má pět odbavovacích přepážek a jeho hodinová kapacita je 300 cestujících. V budově jsou další prostory pro bezpečnostní a celní odbavení, VIP salonek a kanceláře. Letiště se nachází nedaleko chystaného Grand Egyptian Museum a komplexu pyramid Gíze s Velkou sfingou. Po této monumentální soše nese nové letiště své jméno.

Letoun Embraer 170 společnosti Egyptair Express na novém letišti Sphinx international (zdroj: Sada Elbalad/YouTube)

Ze Sphinx International Airport zahájila lety společnost Egyptair, která otevřela linky Luxoru, Asuanu, Šarm aš-Šajchu a Hurghady. Do začátku února bude probíhat zkušební provoz letiště s 15 lety týdně, poté bude počet letů navýšen na 30 týdně. Do plného provozu má být letiště uvedeno v roce 2020. Zatím náklady na výstavbu, jež byla zahájena v roce 2016, se pohybují okolo 15 milionů eur.

Krátká reportáž egyptské televize z otevření letiště Sphinx International (zdroj: ONdrama/YouTube)

Sphinx International má podpořit rozvoj cestovního ruchu v zemi a zlepšit přístupnost pyramid v Gíze pro zahraniční turisty zejména z přímořských resortů v Hurghadě a Šarm aš-Šajchu. Nové letiště by tak částečně mělo odlehčit hlavnímu letišti Cairo International, které se nachází na severovýchodním okraji Káhiry.

Štítky