Nedaleko Moskvy havaroval Antonov An-148

12.02.2018 - EvropaDopravní letoun Antonov An-148 (RA-61704) ruské letecké společnosti Saratov Airlines se 71 osobami na palubě havaroval v neděli odpoledne nedaleko Moskvy. Letoun zmizel z obrazovek radarů šest minut po startu z moskevského letiště Domodědovo. Antonov An-148 letěl na pravidelné lince 6W703 z Moskvy do Orsku u hranic s Kazachstánem.

Embed from Getty Images

Trosky zříceného letounu byly nalezeny u obce Stěpanovskoje, která leží zhruba 80 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Podle záchranářů z místa neštěstí nikdo z lidí na palubě nemohl havárii přežít. Podle očitých svědků, na které odkazovala ruská média, letoun již hořel ve vzduchu.

Embed from Getty Images

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace informovalo, že na palubě letounu bylo 65 cestujících a 6 členů posádky. Téměř všichni byli Rusové až na dva Kazachstánce a jednoho občana Švýcarska.

Havarovaný letoun byl vyroben v roce 2010 a dodán ruské letecké společnost Rossiya, u které létal do roku 2015. Od loňského února létal stroj v pronájmu u Saratov Airlines.

Embed from Getty Images

Společnost Saratov Airlines vznikla v roce 1993 jako Saravia vydělením z místní divize Aeroflotu a s převzatými letouny Antonov An-24 a Jakovlev Jak-42 se zaměřila především na charterové lety.

Později společnost otevřela pravidelné vnitrostátní linky operované z letiště v Saratovu. Společnost provozovala rovněž pravidelné lety do Německa, na Ukrajinu, do Arménie a Ázerbájdžánu.

Embed from Getty Images

V roce 2015 Rosaviajatsia zakázala společnosti lety do zahraničí poté, co při neohlášené kontrole zjistila přítomnost neoprávněných osob v kokpitu letadla během mezinárodního letu. O rok později byl zákaz zrušen a společnost obnovila charterové lety do zahraničí.

Tomáš Hampl


Štítky: