Leyenová: naočkovaní turisté z USA zřejmě již v létě budou moci navštívit země EU

26.04.2021 - USA & KanadaV rozhovoru pro New York Times uvedla předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, že občané USA budou brzy moci opět navštívit Evropu. A to i jen za účelem běžné turistické cesty. Podmínkou příletu má být úplná vakcinace amerického občana jednou z vakcín schválených Evropskou lékovou agenturou (European Medicines Agency - EMA). V USA jsou k očkování schváleny vakcíny výrobců Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson. V Evropě je navíc schválená i AstraZeneca. Podle Leyenové by USA mohly již v polovině června dosáhnout proočkovanosti 70 procent a tím i tolik epidemiology skloňované stádní imunity.

Přesné datum, kdy američtí turisté budou moci navštívit země EU, však Ursula von der Leyenová zatím neudala. Jedná se o technických detailech jak uznávat certifikáty o očkování. Vše totiž souvisí i s jiným projektem - evropským očkovacím pasem, který si klade za cíl umožnit občanům států EU jednodušší cestování v rámci Evropy. Státy evropské unie mají totiž zájem na tom, aby se díky důvěryhodné platformě pro sdílení výsledků PCR testů a certifikátů o provedeném očkování v létě v Evropě alespoň částečně obnovil turistický ruch. Tyto diplomatické aktivity vede především Řecko, které je jednou ze zemí, která je na cestovní ruch odkázaná nejvíce.

Jakmile proočkovanost i v Evropské Unii dosáhne podobně pokročilého stupně jako v USA, doufají evropští politici, že i Spojené státy učiní Evropanům podobný reciproční krok. EU jedná o podobných krocích i s dalšími třetími zeměmi, kde je již proočkovanost vysoká, a to zejména s Velkou Británií a Izraelem. Letecké společnosti tyto snahy podporují a doufají, že jim pomohou v nastartování poptávky v nadcházející důležité letní sezóně.

vakcína společnosti Pfizer/BioNTech , prosinec 2020 (foto: U.S. Secretary of Defense , Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata