Na Sibiři havaroval L-410UVP ruské společnosti Aeroservis

13.09.2021 - EvropaV neděli v pozdních večerních hodinách došlo k havárii L-410UVP-E20 registrace RA-67042 ruského regionálního dopravce Aeroservis operujícího na lince společnosti SiLA (Sibirskaja Lehkaja Aviacija). Letoun letící z Irkutsku do vesnice Kazačinskoje se zřítil v mlze krátce před přistáním do lesa zhruba 4 kilometry od prahu přistávací dráhy. Na palubě bylo celkem 14 cestujících a dva piloti.

Letoun L-410 registrace RA-67042 ruské společnosti Aeroservis (foto: Aeroservis)

Na místě dopadu letounu, na ostrově v řece Kirenga, zasahovalo 70 záchranářů. Ruské úřady potvrdily, že havárii nepřežili tři cestující a kapitán letadla. Přeživší byli se středně těžkými až těžkými zraněními přepraveni do nemocnic. Čtyři osoby včetně druhého pilota se nacházejí v kritickém stavu.

Za možné příčiny havárie jsou uváděny chyba pilota nebo technická závada. Podle vyšetřovatelů se letoun pokoušel o opakované přistání. Z havarovaného stroje se podařilo zajistit černou skříňku. Letoun byl vyroben v roce 2014.

Aeroservis je malá ruská regionální aerolinie sídlící založená v roce 2010. Společnost mající svou hlavní základnu na letišti Čita na Dálném východě provozuje letouny L-410UVP, Antonov An-2 a jejich modifikaci TVS-2MS.

Údržba havarovaného letounu L-410 (foto: Aeroservis)

Témata