Na Letišti Praha je možné se otestovat na covid-19

01.07.2020 - Česká republikaNa Letišti Václava Havla Praha je nově možné se nechat otestovat na přítomnost viru způsobující onemocnění covid-19. Testování provádí k tomu akreditovaná laboratoř GHC Genetics. Nová služba je určena nejen samotným cestujícím, ale také široké veřejnosti.

Letiště Praha zřídilo za účelem testování celkem tři odběrová místa. Jedno je umístěno ve spojovací chodbě mezi Terminálem 1 a 2, a je tudíž přístupné široké veřejnosti i odlétající cestujícím, kteří potřebují pro vstup do cílové destinace negativní test. Další dvě odběrová místa se nacházejí v neveřejné části obou letištních terminálů před pasovou kontrolou a otevřeny jsou v závislosti na příletovém provozu. Primárně jsou určeny pro přilétávající pasažéry, kteří jsou povinni předložit negativní test na covid-19. Využít je samozřejmě mohou rovněž další cestující, kteří tuto povinnost nemají a chtějí prověřit svůj zdravotní stav.

Příletová hala Terminálu 1 pražského letiště (foto: Gforce800/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

„Bezpečnost a zdraví cestujících je naší naprostou prioritou. Z toho důvodu jsme se rozhodli přidat se k současnému trendu a zajistit možnost testování na onemocnění COVID-19 přímo na letišti,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Testování na covid-19 je dostupné denně v čase od 4.00 hodin do půlnoci. Provozní doba odběrových míst se však může upravovat podle aktuální leteckého provozu. Analýza odebraných vzorků probíhá ve vzdálené laboratoři a výsledky se testovaný dozví do 12 hodin prostřednictvím e-mailu.

K dispozici je i expresní testování, kdy jsou výsledky cestujícímu sděleny do tří hodin. Tato služba je vhodná zejména pro ty, kteří odlétají do zemí, ve kterých potřebují negativní test, nebo naopak jej potřebují pro vstup do České republiky. Cestující si tak mohou na výsledky testu počkat přímo na letišti.

„Profesionální testování COVID-19 poskytujeme v našich laboratořích prioritně za pomoci metody (RT-PCR), ale realizujeme i vyšetření protilátek IgG a IgM, a to jak imunologicky, tak i imunochromatograficky za pomoci tzv. rychlotestu“, uvedl Viktor Furman, ředitel společnosti GHC Genetics. Pracoviště GHC Genetics je certifikováno mezinárodní akreditací ČIA a prošlo mezilaboratorními zkouškami kvality na covide-19.

Cena za standardní RT-PCR test na covid-19 je 1750 Kč či 65 eur. Cena za expresní provedení testu s doručením výsledků do tří hodin je stanovena na 7500 Kč či 280 eur. Doplatek za potvrzení výsledků testů lékařem, bude-li jej cestující požadovat, je 550 Kč či 20 eur. Testovaný může na všech třech odběrových místech provést úhradu prostřednictvím platební karty, tak i v hotovosti. Cenu je možné hradit v českých korunách nebo v eurech.

Témata