Na letiště u Lake Districtu se vrátí po 25 letech pravidelné lety

06.03.2019 - EvropaPo letech příslibů a řadě odkladů získá letiště Carlisle Lake District Airport na severozápadě Anglie opět pravidelné lety. Skotská letecká společnost Loganair oznámila, že svými linkami spojí od 4. července 2019 toto letiště s Dublinem (5x týdně), Belfastem (5x týdně) a londýnským letištěm Southend (4x týdně). Všechny tři linky mají být provozovány letounem Saab 340 pro 34 cestujících.

Nový terminál pro cestující na Carlisle Lake District Airport (foto: © The Carlisle Kid - CC BY-SA 2.0 - geograph.org.uk)

Letiště Carlisle Lake District Airport se nachází necelých 10 kilometrů severovýchodně od města Carlisle, které má 75 tisíc obyvatel. Díky novým linkám bude letiště vstupní branou nejen pro cestující mířící do tohoto města, ale také do národní parku Lake District, celého hrabství Cumbria a přilehlého jihozápadního Skotska. Letenky na nové linky na Carlisle Lake District Airport je možné rezervovat od začátku tohoto týdne. Na linku z londýnského letiště Stansted začínají na 45 librách.

Počátky letiště sahají do doby 2. světové války, kdy zde Royal Air Force vybudovaly v roce 1941 letiště pro výcvik pilotů. Britské vojenské letectvo letiště opustilo v roce 1947 a předalo jej městu. V té době sem krátce létaly BEA - British European Airways na linkách z Londýna, Belfastu, ostrova Man a Newcastlu. V roce 1961 došlo k obnovení pravidelného provozu a znovuotevření linek do Londýna, Belfastu a na ostrov Man. Vedle BEA létaly na toto letiště také Derby Airways a v pozdější letech i další společnosti - Air Ecosse, EuroAir, Air Furness a New Air.

Letoun Saab 340 společnosti Loganair (foto: Alan Wilson/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Vzhledem ke ztrátovosti provozu pronajalo měst v roce 2000 letiště na 150 let společnosti Haughey Airports. Ta byla později převzata a stala se součástí Stobart Group, která nyní vlastní i londýnské letiště Southend a leteckou společnost Stobart Air. V loňském roce letiště získalo od Cumbria's Local Enterprise Partnership 4.7 milionů liber na vylepšení terminálu a ranveje. Tyto investice by se nyní měly zúročit v obnovení pravidelných letů.

Štítky