Moravan získal Let Kunovice

16.07.2001 - Česká republikaV neděli bylo oznámeno jméno vítěze výběrového řízení na odkoupení společnosti Let Kunovice. Novým vlastníkem se stala společnost Moravan - Aeroplanes Otrokovice, která jako jediná splnila všechny podmínky řízení a zvítězila v něm. Druhou společností, která se výběrového řízení zúčastnila byla firma Graddo Zlín, která však musela být pro nezaplacení stanovené kauce vyřazena (podle tiskové zprávy společnost nabízela za Let 200 mil. Kč). Nabídka Moravanu dokonce převyšovala částku za kterou koupil Let Kunovice před třemi roky americký výrobce zemědělských letadel Ayres Corporation (Ayres tehdy zaplatil státu 140 mil. Kč). Konkrétní částka kterou nabídl Moravan za Let nebyla však zveřejněna.

Spojením Letu s Moravanem vzniká na tuzemské poměry velký výrobce letadel zaměstnávající dva tisíce lidí. Moravan přislíbil, že opět rozjede výrobu letadel L410 a L420, o které je v některých regionech stále zájem (např. v Latinské Americe). Dále by chtěli otrokovičtí pokračovat ve výrobě větroně Blaník a přinést do Kunovic nové projekty jako je letoun Z400 nebo uvažovaný proudový letoun, který Moravan projektuje. Vedení Moravanu hovoří i o dalších možných kontraktech, které jsou ale ještě v jednání. Zatím nejasný je další osud projektu L610, do kterého bylo investováno již 10 mld. Kč.

O prodeji Letu bylo již rozhodnuto začátkem roku, když soudkyně Krajského obchodního soudu rozhodla o zpeněžení konkursní podstaty podniku. První kolo výběrového řízení bylo uzavřeno 23. dubna. U správkyně konkursní podstaty se tehdy sešlo celkem devět nabídek na odkoupení Letu. Mezi zájemci o podnik byli Američan Glenn Kirbo, kunovický výrobce letadel Evektor - Aerotechnik, nadnárodní koncern EADS, společnost GATX (vlastníci práva na letoun Loadmaster, který se měl v Letu vyrábět) a americké aerolinie Pan Pacific, jež si u Letu objednaly letouny L420. Nicméně jako jediný složil kauci Moravan, a tak se mohl podrobněji seznámit se stavem podniku, postoupit do druhého kola výběrového řízení a v pak něm zvítězit.

LETOUN ZLÍN 400
Začátkem června představil veřejnosti Moravan prototyp osmimístného dopravního letadla Z400. Letoun je určen pro přepravu osob a nákladu v extrémnějších klimatických podmínkách. Základní návrh letounu a práva na jeho další vývoj byly odkoupeny od ruské konstrukční kanceláře Suchoj. První zkušební let nového letounu by se měl uskutečnit na podzim tohoto roku, příští rok by měla být zahájena sériová výroba. Objevili se už i první zájemci ze Severní Ameriky a z Blízkého Východu. Vedení Moravanu počítá s produkcí několika desítek kusů ročně.
Základní technické údaje:
délka 9,85m
výška-3,08m
rozpětí - 14,6 m
max. vzletová hmotnost - 2700 kg
maximální dolet - 1600 km
maximální rychlost - 340 km/h
cestovní rychlost - 280 km/h
dostup - 5000 m

Štítky