Moody’s potvrdila vysoký rating Letiště Praha

01.07.2020 - Česká republikaMezinárodní ratingová agentura Moody’s minulý týden potvrdila společnosti Letiště Praha rating úvěrové spolehlivosti na úrovni Aa3 s výhledem stabilní, což vyjadřuje velmi nízké úvěrové riziko. Moody’s rozhodla s ohledem na silný finanční profil společnosti Letiště Praha, který označila za odolný i vůči nejistým provozním vyhlídkám. Hodnocení rovněž reflektuje pozici společnosti jako vlastníka Letiště Václava Havla Praha, které je hlavním mezinárodním letištěm České republiky a obsluhuje spádovou oblast Prahy.

Terminál 1 na Letišti Václava Havla Praha (foto: Letiště Praha)

„Rozhodnutí agentury Moody’s je dalším potvrzením odpovědného hospodaření Letiště Praha. Díky vynikajícím hospodářským i provozním výsledkům z minulých let a zejména díky odpovědnému přístupu k financím, si Letiště Praha vytvořilo rezervy a připravilo se na variantu možné krize, kterou jsme očekávali v následujících letech v rámci klasického ekonomického cyklu. Jedině proto jsme schopni pokrýt stávající bezprecedentní útlum v letecké dopravě ze svých vlastních finančních zdrojů přibližně do konce léta. Poté budeme čerpat úvěr, který máme možnost získat jako důvěryhodný partner za velmi výhodných podmínek,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Na hodnocení se také pozitivně odrazily konkurenceschopné letištní poplatky, velmi silná finanční pozice společnosti Letiště Praha, strategická role firmy jako vlastníka a provozovatele kritické části infrastruktury České republiky. Podle Moody’s může Letiště Praha těžit ze své likvidity, která je dána historicky nízkými nároky na kapitálové výdaje a značným zůstatkem hotovosti. Podle Moody’s disponibilní hotovost firmy převyšuje 1 miliardu Kč.

Témata