Ministerstvo dopravy navrhuje pronájem letiště v Bratislavě

25.01.2011 - SlovenskoBratislavské letiště pravděpodobně nebude během současné vlády Ivety Radičové privatizováno. Slovenské ministerstvo dopravy podle deníku Sme navrhuje pronájem letiště nebo jeho rozvoj prostřednictvím partnerství státu a soukromého sektoru. Sme se odvolává na návrh rozvoje letiště v Bratislavě, které připravuje ministerstvo dopravy. Nájemce by mohl letiště podle návrhu provozovat již koncem příštího roku. Doba pronájmu je odhadována na 20 - 30 let. Hlavní výhodou varianty pronájmu je, že by letiště zůstalo i nadále v rukou státu. V případě schválení této varianty by se mohl tendr uskutečnit na přelomu letošního roku, tak aby výherce letiště provozoval již koncem příštího roku. Druhou varianta předpokláda provozování letiště v rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). Návrh rovněž zmiňuje možost převodu části akcií letiště na samosprávu, na město Bratislava a bratislavskou župu.

Dřívější pravicová vláda vedená Mikulášem Dzurindou se pokusila prodat letiště konsorciu TwoOne, ve kterém spojily své síly společnosti Flughafen Wien, Raiffeisen Zentralbank a Penta. Levicová vláda Roberta Fica po vítězství ve volbách v roce 2006 privatizaci letiště zastavila.

Bratislavské letiště získalo v loňském roce novou odbavovací halu. Podle analýzy Slovenské technické univerzity v Bratislavě si vyžaduje investici zejména dráhový systém. Podle návrhu ministerstva by si letiště mohlo vystačit s provozem jedné dráhy. Další investice by měly směřovat do dostavby terminálu, vybudování dalších stojanek pro letadla a stanoviště pro odmrazování letadel.

Za prvních jedenáct měsíců loňského roku bratislavské letiště odbavilo 1,58 milionu cestujících. Za celý rok se očekává necelých 1,7 mil. cestujících, tedy přibližně stejně jako vloni. Ve srovnání s lety 2006-2008 se jedná však o výrazný pokles. Do statistik letiště se výrazně zapsal pád slovenské nízkonákladové aerolinie SkyEurope Airlines.

Štítky