Mezinárodní letiště v Rangúnu bylo po vojenském puči uzavřeno

02.02.2021 - Asie & AustrálieMyanmar oznámil po vojenském puči uzavření letiště Yangon International, jež je hlavním vzdušným přístavem této asijské země. Podle vydaného NOTAMu jsou zastaveny všechny vnitrostátní a mezinárodní lety včetně humanitárních letů. Podle serveru Flightglobal budou lety pozastaveny až do 30. dubna. Server Myanmar Times uvádí, že piloti byli informováni o pozastavení letů do 31. května.

Odbavovací budova letiště Yangoon International v bývalém hlavním městě Rangúnu (foto: Yanogn Aerodome/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Armáda provedla převrat v Myanmaru 1. února kvůli nespokojenosti s výsledky nedávných parlamentních voleb. Během převratu byla zadržena premiérka Aun Schan Su Ťij, prezident Win Myina a další politici. Přerušeno bylo rovněž telefonní a internetové spojení se zemí. Armáda vyhlásila výjimečný stav v zemi po dobu jednoho roku. Na čele země je nyní vrchní velitel armády Min Aun Hlain.

Kvůli pandemii koronaviru byly již dříve přerušeny pravidelné lety do země. Země má soukromé aerolinie Myanmar Airways International, které se zaměřují na mezinárodní lety do zemí jižní a jihovýchodní Asie, dále státní Myanmar National Airlines operující na vnitrostátních linkách. Dalšími aeroliniemi v zemi jsou menší společnosti Yangon Airways a Golden Myanmar Airlines.

Témata