Mezi Srbskem a Kosovem bude po 20 letech přímá linka

21.01.2020 - EvropaPo více než dvaceti letech to vypadá, že mezi kosovskou Prištinou a srbským Bělehradem bude opět zavedeno přímé letecké spojení. Dohodu o otevření letecké linky pomohla mezi oběma městy dojednat americká ambasáda v Berlíně. Lety mezi Prištinou a Kosovem by měla zajišťovat německá nízkonákladová aerolinie Eurowings. Dohodu o zřízení leteckého spojení proto podepsal také ředitel společnosti Michael Knitter. Přesný termín zahájení provozu zatím není známý.

Mezinárodní letiště v Prištině (foto: Albinfo/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Celá záležitost je velmi delikátní, neboť vztahy mezi kosovskými Albánci a Srby jsou stále velmi napjaté. Vše začalo příchodem slovanských kmenů na Balkán a z pohledu Srbů vítěznou bitvou na Kosovském poli v roce 1389. Napětí mezi národy vyplavalo zcela na povrch po rozpadu Jugoslávie a eskalovalo v roce 1998 dokonce válečným konfliktem. Mírovou dohodu v roce 1999 odmítlo Srbsko podepsat a výsledkem bylo bombardování Srbska silami NATO. V červnu roku 1999 Srbsko kapitulovalo a ztratilo vliv na kosovské území.

Za účelem garance míru byly na kosovské hranice mezi oběma národy nasazeny vojska OSN v misi KFOR, včetně českých a slovenských vojáků. V únoru 2008 vyhlásilo Kosovo jednostranně nezávislost, kterou krátce na to uznala i Česká republika. Srbové, kteří ve strachu o život v letech 1998-99 uprchli z Kosova, se však dosud do svých bývalých domovů nevrátili.

Proto nezbývá popřát nové odvážné lince úspěch a aby se jí vyhnuly jakékoliv projevy nenávisti mezi oběma národy.

Témata