Malaysian Airlines převzaly první Airbus A380

29.05.2012 - Asie & AustrálieOsmým provozovatelem letadel Airbus A380 se včera stala letecká společnost Malaysia Airlines, která v Toulouse převzala stroj s výrobním číslem MSN078. Slavnostní předání letounu proběhlo za účasti šéfa Airbusu Fabrice Brégiera a výkonného ředitele Malaysia Airlines Ahmada Jauhari Yahya. Malaysia Airlines objednaly v roce 2003 celkem šest letadel Airbus A380. Všechny letouny budou vybaveny motory Trent-900 od Rolls-Royce.

Malaysian Airlines - Airbus A380

Nový letoun je uspořádán pro přepravu celkem 494 cestujících. Na horní palubě se nachází business třída se 66 sedadly a také část ekonomické třídy se 70 sedadly. Na dolní palubě je osm sedadel první třídy a dalších 350 míst ekonomické třídy. První a business třída jsou vybaveny plně sklopitelnými křesly s velkými obrazovkami. Zatímco v první třídě je rozestup sedadel 215 cm a monitor s úhlopříčkou 23 palců, v byznys třídě je rozestup 188 cm a 17-ti palcová obrazovka. Všechna sedadla v obou třídách jsou vybavena zásuvkami. Sedadla v ekonomické třídě mají rozestup 81 cm (32 palců) a obrazovky s úhlopříčkou 10,6 palců. Zásuvka v této třídě je vždy pro dvojici sedaček, ve všech třídách je pak k dispozici USB port a telefony pro volání přes satelit. IFE systém dodala francouzská firma Thales. Cestující první a business třídy budou rovněž moci využít služby „Chef-on-call“.

Malaysian Airlines - Airbus A380

Kontroverzním opatřením je vytvoření klidové zóny na horní palubě A380. Přístup na ní mají pouze dospělí cestující a dětem do 12 let je přístup zapovězen. Malaysia Airlines tak rozšířily loňský zákaz přístupu dětem do business třídy. Malaysia Airlines toto opatření zdůvodnily mnoha stížnostmi cestujících na hlučné děti.

Malaysia Airlines plánují Airbus A380 nasadit do pravidelného provozu 1. července na lince MH 002 z Kuala Lumpur do Londýna. Letoun bude na lince zatím létat třikrát týdně. Po dodání druhého A380 společnost plánuje nasazovat nové letouny do Londýna denně. Druhou destinací se má stát v polovině září po převzetí třetího A380 australská Sydney.

Foto: 2x Malaysia Airlines

Témata