Malaysia Airlines objednaly A380

11.01.2003 - Asie & AustrálieMalaysia Airlines se stanou další leteckou společností, která bude provozovat obří letoun Airbus A380. Její dceřinná společnost Penerbangan Malaysia Berhad (PMB) totiž uzavřela v pátek 10. ledna Memorandum of Understanding s Airbus Industrie o koupi šesti letadel Airbus A380-800. Společnost PMB vznikla koncem července loňského roku v souvislosti s restrukturalizací malajského dopravce. PMB nově vlastní většinu letadel, které pak pronajímá Malaysia Airlines, jež je provozují.

Malaysia Airlines - Airbus A380
Airbus A380 v barvách Malaysia Airlines. (Foto: Malaysia Airlines)

Dodávky Airbusů by měly začít v roce 2007, kdy by v Kuala Lumpur měli převzít první tři stroje, zbylé tři by měly být dodány o rok později. Malaysia Airlines se tak stanou po Singapore Airlines druhým provozovatelem A380 v oblasti jihovýchodní Asie. Singapurské aerolinie převezmou první "třistaosmdesátku" o rok dříve tedy v roce 2006. Malaysia Airlines hodlají obří letouny nasadit na klíčové dálkové linky zejména do Evropy a USA. Vedení společnosti očekává od A380 snížení nákladů na jeden osobokilometr až o 20 % a další zvýšení prestiže Malaysia Airlines, které se tak zařadí mezi členy zatím malého klubu leteckých společností, které budou tento letoun provozovat.

Malaysia Airlines - Airbus A380
Zástupci společnosti PMB Zahruddin Raja Abdul Aziz a Gumuri Hussain (vlevo) při uzavření memoranda o koupi šesti A380 se zástupci Airbus Industrie - Christianem Schererem a Kiranem Rao.
(Foto: Malaysia Airlines)

Hodnota kontraktu se podle "katalogových" cen pohybuje kolem 1,5 mld. amerických dolarů, experti se však domnívají, že malajský dopravce získal od konsorcia určitou slevu. Jak Airbus Industrie, tak i Malaysia Airlines odmítly sdělit cenu, za kterou jsou letadla kupována. Konsorcium Airbus Industrie tak po půl roce získalo dalšího zákazníka pro svůj obří letoun. V loňském roce se mu podařilo získat pouze objednávku od FedEx na deset nákladních A380.

Štítky