Malaysia Airlines jsou opět v dobré kondici

07.06.2007 - Asie & AustráliePalubním servisem patřila tato společnost vždy k těm nejlepším na světě, nicméně v poslední době musela svoji pozornost zaměřit především na svou tíživou finanční situaci. Tu se ale podle všeho podařilo úspěšně vyřešit, což těmto aeroliniím otevírá cestu k obnově flotily nebo případné expanzi linek. Poslední finanční výsledky jsou více než slibné. Zisk za první tři měsíce tohoto roku přesáhl plánovaný zisk pro celý rok 2007.

Zisk za období leden – březen 2007 dosáhly 38,9 miliónu dolarů. Původní restrukturalizační plán přitom počítal se ziskem pro celý rok 2007 ve výši 14,6 miliónu. Společnost tak může svůj odhad několikrát navýšit. Obrat hospodaření je zásluhou řady úsporných opatření, mezi které můžeme počítat i transfer nevýdělečným místních linek, které společnost velmi zatěžovaly.

Právě tento krok se zjevně projevil vyššími výnosy na osobokilometr, které meziročně vzrostly až o 15 procent. Zároveň s tím však došlo i ke zvýšení počtu cestujících. Tento úspěch společnost přičítá nové struktuře tarifů, která je pro cestující atraktivní. Průměrné využití letadel vzrostlo o dva procentní body.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že Malaysia Airlines se nyní mohou koncentrovat na avizovanou obnovu flotily. Společnost podle všeho již obdržela nabídky od Boeing Company, Airbus SAS i kanadského výrobce Bombardier, kteří se účastní tendru na dodání 55letadel středního doletu. Společnost také údajně plánuje vyhlásit další tendr tentokrát na 55 dálkových letounů. Nová letadla by měla kompletně nahradit stávající flotilu, která čítá 93 letounů.

Štítky