Lidové noviny: Země Visegradu by mohly mít společnou aerolinii

27.09.2020 - EvropaLidové noviny ve svém sobotním vydání informují o projektu společných středoevropských aerolinií s podporou vlád zemí Visegradu. S odvoláním na své zdroje uvedly Lidové noviny, že s projektem je seznámený premiér Andrej Babiš i ministr dopravy Karel Havlíček. „Takovou iniciativu bychom jednoznačně uvítali. V Praze by mohl vzniknout přestupní uzel s dálkovými linkami a možností přestupů,“ komentoval úvahy o vzniku dopravce ministr Havlíček.

Polský LOT létá na dálkových linkách také z Budapešti (foto: Budapest Airport)

Podle deníku by hlavní roli v projektu měly polské aerolinie LOT, které by držely nadpoloviční podíl. Zbylé akcie by mohly připadnout české, slovenské a maďarské vládě. „Je důležité zároveň říct, že projekt se zatím pohybuje ve fázi úvah. Nemá žádný rozpočet, jasně dané účastníky či jasné časové ohraničení,“ uvedly Lidové noviny. Úvahy směřují tím směrem, že silná společná aerolinie by snáze čelila ekonomickým výkyvům či pandemii, kterou nyní prožíváme. Zajisté by byla i vyrovnanějším soupeřem pro velké letecké dopravce.

Každopádně společnost LOT již dříve začala expandovat mimo polský trh a od roku 2018 působí na letišti v Budapešti, kde zřídila menší uzel. Z maďarské metropole začala létat dálkové linky do USA, Jižní Koreje a také do důležitých evropských měst. Tento koncept je zajímavý i pro pražské letiště. „Nezávisle na myšlence aerolinek V4 jsme začali vyjednávat se společností LOT, aby své aktivity rozšířila kromě Polska a Budapešti také do Prahy. Tato jednání vedeme dlouhodobě zejména s ohledem na její možnosti otevírat dálkové linky,“ uvedl pro Lidové noviny předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Pandemie koronaviru zasadila letecké dopravě těžkou ránu, která nemá v poválečném období srovnání. Případný vznik společného leteckého dopravce přijde jistě na pořad dne až po skončení pandemie. Důležitou roli budou hrát dopady pandemie na letecké společnosti v zemích V4 a samozřejmě také politická vůle jejich představitelů uvést tento načrtnutý projekt v život.

Témata