Letoun Air India s cestujícími z ruského Magadanu přistál v USA

09.06.2023 21:00 - Asie & AustrálieNáhradní Boeing 777 společnosti Air India přistál včera v ruském Magadanu, aby zde vyzvedl cestující z letu AI173. V úterý byl totiž letoun B777-200LR registrace VT-ALH letící na lince z Dillí do San Francisca nucen nouzově přistát na ruském Dálném východě ve městě Magadan, jež leží na pobřeží Ochotského moře. Důvodem byl technický problém s jedním z motorů.

Air India se dostala po palbu kritiky poté, co jeden z cestujících sdílel video, jak byli cestující v Magadanu ubytováni. Na videu byli vidět cestující, kteří leží na matracích na zemi ve třídách místní školy. Indický dopravce se hájil tím, že se jednalo o provizorní ubytování, kam byli cestující umístěni poté, co se je nepodařilo dostat do hotelů v blízkosti letiště.

Náhradní letoun nabral 216 cestujících a 16 členů posádky z předchozího letu a v 10:27 místního času odstartoval z Magadanu jako let AI173D. Celkem tak nucená zastávka cestujících a posádky na území Ruska trvala 39 hodin.

Ve čtvrtek 8. června v 00:07 místního času pak let přistál na mezinárodním letišti v San Franciscu. Společnost uvedla, že poskytuje cestujícím maximální asistenci s vyřizováním formalit a poskytováním potřebné podpory.

Trasa náhradního letu z Magadanu do San Francisca (zdroj: Flightradar24)

Mluvčí ministerstva zahraničí USA nebyl ještě před přistáním náhradního letu s to potvrdit, kolik bylo na letu amerických občanů. Uvedl jen, že je pravděpodobně, že na letu byli také Američané. Nouzové přistání indického letadla v Rusku přiživilo diskusi, která již nějaký čas probíhá ve Spojených státech o nebezpečí, které hrozí americkým občanům na letech prolétávajících ruským vzdušným prostorem.

Boeing 777-200LR, který byl nucen nouzově přistát, je stále na letišti v Magadanu. Otázkou je, jak bude dlouho trvat oprava letadla a zda se podaří na místo dostat náhradní díly vzhledem k platným mezinárodním sankcím vůči Rusku.

Témata