Letiště v Lübecku oživí provoz vlastní leteckou společností

14.01.2020 - EvropaV Německu startuje projekt vlastní letecké společnosti opomíjeného letiště Lübeck. Posledních několik let je však toto letiště zcela bez pravidelných leteckých linek. Lübeck je hanzovní město na severu Německa, na břehu Baltského moře ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko s více než 217 tisící obyvateli. Díky zachovalému historickému centru je město vyhledávaným turistickým cílem. V relativní blízkosti Lübecku se nachází letiště v Hamburku, vzdáleném 72 km - cca 1:20 hod jízdy autem. To vysvětluje nynější neexistenci přímé linky.

Lübeck Air spustil webové stránky a zahájil prodej letenek (zdroj: luebeck-air.de)

Ředitel letiště a současně ředitel vznikající aerolinie Lübeck Air Jürgen Friedel vysvětluje, že od června plánují létat dvakrát denně do Mnichova a šestkrát týdně do Stuttgartu. Provoz bude pro Lübeck Air zajišťovat letounem ATR 72-500 dánská společnost Air Alsie. Ta v současnosti pro Lübeck Air létá privátní lety s letadly Cessna 172 a Dassault Falcon 7X.

Destinace na jihu Německa byly zvoleny leteckou společností proto, protože o ně byl ve výzkumu mezi místními podnikateli největší zájem. Přestože jsou obě města obsluhovány linkami Eurowings z blízkého Hamburku, manažeři firem pro obchodní cesty na jih Německa prý nyní raději volí 7-8 hodinovou cestu vlastním autem nebo vlakem.

Lübeck Air chce cestující zaujmout vysokou kvalitou svých služeb i přes vyšší cenu letenky, která má začínat těsně pod 100 euro za jeden segment. V ceně letenky i nejlevnějšího tarifu má být zapsané zavazadlo, jídlo na palubě včetně nápojů zdarma. Lübeck Air dokonce plánuje dnes nevídaný krok – letadlo pro 74 cestujících bude provozovat v konfiguraci pro 60 pasažérů, tak aby sedačky v něm měly pohodlný rozestup 89 centimetrů.

Za těmito plány, které jdou proti trendům u velkých hráčů v letecké dopravě je třeba hledat místního podnikatele Winfrieda Stöckera, který před třemi lety letiště Lübecku koupil. Letiště v roce 2018 prošlo stavebními úpravami, v březnu 2019 obdrželo certifikací EASA, čímž splňuje veškeré evropské bezpečnostní předpisy. V současnosti na letišti přistávají je malá soukromá letadla.

Tento projekt je zvláštní tím, že přichází v době kdy německé veřejné mínění je zaujato otázkami ochrany klimatu. V době kdy podpora strany zelených v Německu narůstá a čtyři z pěti Němců udávají, že plánují omezit své cesty letadlem. A také v době, kdy německá vláda zvyšuje odletovou daň nejvíce u krátkých letů. Jak bude projekt úspěšný to ukáže zájem cestujících v nejbližších měsících. Celý projekt budeme dále sledovat.

Témata