Letiště v Damašku kvůli izraelskému útoku přerušilo provoz

10.06.2022 - Asie & AustrálieMezinárodní letiště v syrském Damašku dnes dopoledne bylo nuceno dočasně přerušit provoz. Důvodem byl izraelský útok na sklady vojenských skupin podporovaných Iránem na letišti. Během útoku byla poškozena přistávací dráha a kontrolní věž. Jeden člověk byl při útoku zraněn.

Syrská státní tisková agentura SANA přerušení provozu letiště v Damašku potvrdila s tím, že na letišti „přestala fungovat některá technické zařízení“. SANA rovněž potvrdila, že některé izraelské rakety zasáhly své cíle.

Terminál pro cestující na mezinárodním letišti v Damašku na snímku z roku 2007 (foto: Bangin/Wikimedia Commons - CC BY 3.0)

Podle dostupných informací nyní probíhá oprava poškození. Zatím není jasné, jak dlouho bude provoz přerušen. Některá média s odvoláním na letecké společnosti informovaly, že provoz letiště bude přerušen na 48 hodin. Některé lety syrských společnosti Cham Wings Airlines byly přesměrovány na letiště v Aleppu.

Izrael pravidelně provádí letecké útoky v sousední Sýrii. Cílem jsou zejména vojenské jednotky podporované Iránem. Izrael chce tím zabránit v posilování iránského vlivu v této arabské zemi. Od roku 2011, kdy začala občanská válka v Sýrii, provedl Izrael stovky takových leteckých útoků.

Témata